Soud znovu zprostil obžaloby bývalého šéfa Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a jeho kolegu Martina Půlpytla v kauze údajného zneužití dotací. Jejich spolupracovnici Kláru Šťastnou (dříve Böhmovou) také osvobodil. Soud je zprostil obžaloby již loni, odvolací soud ale případ vrátil k novému projednání.

Žalobkyně ve čtvrtek pro Trnku s Půlpytlem žádala tříleté vězení, pro Šťastnou podmíněný trest. Podle soudce se ale trestný čin nestal. Podle soudce se ale trestný čin nestal. Státní zástupkyně Darja Dunajová se na místě proti rozhodnutí odvolala, případ tak míří znovu k Vrchnímu soud v Praze.

Obžalovaní se vzdali práva na odvolání. Nikdo z aktérů případu nechtěl rozhodnutí komentovat, protože není pravomocné. Podle Trnkovy advokátky nemůže další jednání již nic nového přinést a kauza má prý politické pozadí. 

Soudce Alexander Sotolář z Městského soudu v Praze mimo jiné uvedl, že obžaloba se "pokouší kriminalizovat použití metodiky". "Dílem se neprokázalo, že by se skutky popsané obžalobou staly, dílem nejsou trestným činem," dodal soudce.

Obžalovaní podle spisu zvýhodňovali některé projekty a vyšetřovatelé vyčíslili škodu na více než 300 milionů korun. Obžalovaní ale tvrdí, že jejich snahou byla důslednější kontrola hodnocení dotačních projektů. Podle obhájců nemá tvrzení obžaloby oporu v důkazech.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Městský soud obviněné již dříve zprostil obžaloby, případ ale vrátil k novému jednání odvolací Vrchní soud v Praze, aby se doplnilo dokazování zejména upřesňujícími výslechy svědků.

Podle soudu se také nejedná o korupční kauzu, ve které by se někdo nezákonně obohatil, a také údajně nevznikla škoda.

Obžaloba se týká druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad vyhlášených v roce 2008, v nichž mělo být rozděleno přes 3,2 miliardy korun a 3,1 miliardy korun. Velkou část z peněz přitom tvořily evropské dotace, zbylé peníze pocházely ze státního rozpočtu nebo jej financovaly Plzeňský a Jihočeský kraj. Obžalovaní údajně způsobili škodu nejméně 70 milionů a 243 milionů korun.

Podle obžaloby Trnka umožnil pomocí vnitřního předpisu, aby se obcházel informační systém s hodnocením projektů. Kvůli pokynům Trnky a Půlpytla prý museli pracovníci úřadu vkládat bodové hodnocení projektů do paralelně vedeného neoficiálního informačního systému, z něhož bylo možné získat přehled o pořadí projektů.

Oba pak prý u zhruba 30 projektů neoprávněně bodové hodnocení změnili. Upravené výsledky následně vložili do oficiální databáze. Byli proto podezřelí ze zneužívání pravomoci, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. V kauze figuruje i Trnkova podřízená Klára Böhmová, která se nyní jmenuje Šťastná.

Soudy dříve řešily podobný případ týkající se Trnky s Půlpytlem a údajného zneužití pravomoci v souvislosti s dotacemi. Týkal se páté výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Trnka koncem loňského června dostal pravomocně tříletou podmínku, Půlpytel byl obžaloby zproštěn.

Související