Rektoři vysokých škol nebudou bojkotovat slavnostní akt jmenování nových profesorů. Na účasti na ceremoniálu se shodli při čtvrtečním zasedání České konference rektorů.

"Určitě přijdeme. Debatovali jsme o tom různými způsoby v uplynulých dnech a na předávání dekretů standardně přijdeme," řekl HN rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. 

Podle Beka stojí za aktuálním stanoviskem rektorů pouze solidarita s kolegy, kteří mají být 12. června jmenováni. Argumenty, jimiž prezident Zeman odůvodnil odmítnutí zbylých třech navrhovaných, Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera, rektoři i nadále nepřijímají. 

"Vzhledem k ostatním kolegům, jsme se rozhodli, že nebudeme ceremoniál jejich jmenování znevažovat. Nechceme si je brát jako rukojmí," vysvětlil Bek.

Česká konference rektorů přitom začátkem května odmítla na původní plánovaný ceremoniál přijít. Ten Hrad oznámil pouze s dvoudenním předstihem 5. května. Pro množící se omluvy rektorů i budoucích profesorů byl ale nakonec odložen až na červen.

Bek: S postupem Zemana stále nejsme smíření

"My jsme předtím chtěli dát najevo, že nesouhlasíme. Tentokrát jsme ale v souladu s ministerstvem a myslíme si, že bychom se měli zúčastnit. Neznamená to ale, že jsme s postupem pana prezidenta smíření. Nadále si myslíme, že by měl jednat podle zákona," uvedl Bek.

Žádné jiné kroky ale ČKR prozatím nenaplánovala. Podle Beka a ČKR je možná cesta k tomu, aby se situace v budoucnu už neopakovala, ve vyjasňování a zpřesnění otázek spojených se jmenováním profesorů. Rektoři proto podpořili pozměňovací návrh novely vysokoškolského zákona, který se přímo dotýká podpisu profesorských dekretů.

Zeman nedělá problémy poprvé

Současný spor se vede o dekrety pro ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, fyzika Ivana Ošťádala a Jana Eichlera, který přednáší na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE.

Ošťádala Zeman nejmenuje pro jeho údajné napojení na StB a Eichler podle prezidenta před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády.

Jako důvod pro nejmenování Fajta Zeman uvedl loňskou zprávu MF Dnes, která napsala o požadavku Národní galerie, aby část sponzorského daru Komerční banky sloužila jako příspěvek k Fajtově ředitelskému platu. Nakonec ale k uzavření smlouvy nedošlo. 

Není to poprvé, co se Zeman pustil do křížku s akademiky ohledně jmenování profesorů. Akademickou obec prezident pobouřil už na jaře 2013, kdy dlouho odmítal jmenovat literárního historika Martina C. Putnu.

Jako důvod tehdy uvedl Putnovo vystupování při průvodů homosexuálů Prague Pride.

Související