Houbařská sezona je na obzoru, ale není houba jako houba – a o královně těchto kulinářsky atraktivních organismů si většina těch, co s košíky bloudí po lesích, může jen nechat zdát. Ano, řeč je o lanýžích, u nichž může výkupní cena překročit i 1000 eur za kilogram.

V případě, že jde o obzvlášť povedený exemplář nejžádanějšího druhu, jímž je lanýž bílý (Tuber magnatum), to může být ještě mnohem víc – zvlášť pokud jde taková houba do dražby, na níž se sejdou skuteční znalci.

Rekordmanem v ceně je dlouho kus, který roku 2007 kdosi koupil za 330 000 dolarů (asi 8,6 milionu Kč), zatímco v hmotnosti donedávna vedl exemplář nalezený v Itálii, který vážil 1,5 kilogramu a byl vydražen v přepočtu za 5 milionů Kč.

Tento rekord v hmotnosti však padl, když se koncem loňského roku v newyorské aukční síní Sotheby’s objevila plodnice pocházející z Itálie, která vážila 1,89 kilogramů.

První nabídky se pohybovaly okolo 50 000 dolarů, dražba se zastavila na 61 250 dolarech, což naznačuje, že ani u lanýžů hmotnost a rozměry nejsou všechno.

I tak si ale rodina Sabatino, jíž unikátní kus patřil, přišla v přepočtu asi na 1,5 milionu Kč. Šťastným majitelem nevzhledné hroudy připomínající přerostlý brambor se stal nejmenovaný kulinář z Taiwanu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.