Deutsche Bank, největší ­peněžní ústav v Německu, v neděli překvapivě oznámil odvolání svého dvouhlavého vedení. Anshu Jain, indický manažer, který pro banku pracoval zhruba 20 let, odejde koncem června. Jeho kolega Jürgen Fitschen by měl zůstat do příští valné hromady, která se bude konat na jaře 2016.

Dozorčí rada, jež se sešla v neděli odpoledne, místo Anshua Jaina jmenovala Johna Cryana, bývalého finančního ředitele největší švýcarské banky UBS. Tento britský manažer naposledy řídil evropské obchody singapurského státního investičního fondu Temasek.

Fitschena příští rok nenahradí nikdo, takže Deutsche Bank bude mít po třech letech opět jenom jednoho výkonného šéfa.

"Deutsche přechází od řídícího týmu, který patří v očích investorů k nejméně důvěryhodným, k jednomu z nejvíce uznávaných řídících týmů," komentovali to analytici ze společnosti Jeffries.

Ke změně na nejvyšších postech dochází pouhý měsíc poté, co valná hromada schválila novou obchodní strategii, jejímž cílem je zvýšit zisky a tím i návratnost kapitálu. Ta se v posledních letech vyvíjí nevalně.

Hlavními příčinami jsou pomalý hospodářský růst v Evropě, tužší regulace finančního byznysu a v neposlední řadě náklady, které banka nesla na mimosoudní urovnání různých právních sporů, hlavně v USA. Jenom pokuta za manipulaci s tržními sazbami na mezibankovním trhu přišla Deutsche Bank na 2,5 miliardy dolarů.

Některé vlivné akcionáře ústavu rozladilo, že jim vedení neposkytlo o nové obchodní strategii podrobnější informace. Jak poznamenává britský list Financial Times, jejich nespokojenost vyvřela na valné hromadě před dvěma týdny, kdy značná část podílníků držících 39 procent kmenových akcií hlasovala proti představenstvu. Dokonce se ozvalo několik hlasů požadujících rezignaci obou generálních ředitelů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Dozorčí rada svým nedělním rozhodnutím reaguje na výsledky hlasování, jež byly pro představenstvo katastrofální," komentoval situaci Ingo Speich, manažer fondu Union Investment, který patří mezi 20 největších podílníků ­Deutsche Bank.

Anshua Fitschen je od konce května souzen v Mnichově. Spolu s dalšími čtyřmi bývalými manažery Deutsche Bank ho prokuratura viní za to, že v civilním sporu o odškodné za bankrot mediální skupiny Kirch Media podali zavádějící informace. Mezi obviněnými jsou i Fitschenovi předchůdci v čele banky Josef Ackermann a Rolf Breuer.

Všichni obvinění, mezi něž patří také dva bývalí členové představenstva Clemens Börsig a Tessen von Heydebreck, uvedli, že se cítí nevinni. Obviněným podle prokuratury hrozí trest odnětí svobody v délce od šesti měsíců do deseti let.