Policie chce, aby poskytovatelé internetových služeb uchovávali data o cílových IP adresách. Přispět by to mělo k vyšetřování závažných kauz týkajících se internetové kriminality. Změnu příslušné vyhlášky v úterý odsouhlasila Bezpečnostní rada státu, řekl po jejím jednání novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ještě ji musí schválit vláda.

Podle dosavadní vyhlášky ukládají poskytovatelé internetových služeb na půl roku IP adresy jedné strany komunikace. Podle nového návrhu by měly být na stejnou dobu uchovávány i koncové IP adresy. Policie bez nich podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové některé případy prakticky nemůže vyšetřovat. Týká se to třeba dětské pornografie. "Bez znalosti cílové IP adresy nelze zjistit, kdo fotografie uložil," popsala Macalíková.

Úprava vyhlášky se stala terčem kritiky kvůli tomu, že se policie více dostane do soukromí uživatelů internetu. Údajně také existuje riziko zneužití. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého však jde o to, aby se policie dostala k informacím o koncových serverech. "Je to způsob, který by policii přispěl k objasňování nejzávažnějších kauz," řekl Tuhý. Policie se podle něj k údajům navíc dostane až poté, co to povolí soud. "Je jasná garance, že by v tomto případě nemělo dojít ke zneužití," uvedl Tuhý.

Podle Chovance je v poslední době v internetové kriminalitě "obrovský nárůst" v řádu stovek procent. Vyhláška nyní poputuje k další debatě a schvalovacímu procesu do vlády. "Garantujeme, že tento proces… nebude mít dopad na ohrožení, ať už identity či osobní ochrany klientů, kteří používají tyto adresy," řekl Tuhý po jednání Bezpečnostní rady státu.