Policie zatkla v Itálii, Španělsku a Polsku při společném úterním zátahu proti kybernetickým zločincům 49 lidí. Oznámila to ve středu organizace Eurojust.

Policisté při operaci nazvané Triangle prohledali 58 míst. Zátah byl výsledkem vyšetřování organizovaných skupin zabývajících se takzvaným phishingem, což je metoda podvodného získání citlivých údajů na internetu a následné krádeže peněz.

Kyberzločinci používali podvodné schéma nazývané "the man in the middle" (MITM), a získali tak od obětí z celé Evropy velké množství peněz.

Při útoku tohoto typu, který patří mezi největší problémy v informatice a kryptografii, má třetí osoba možnost číst nebo měnit data při komunikaci mezi dvěma účastníky.

"Tato společná operace vyslala kybernetickým zločincům jasný vzkaz. Budou ve svých zemích souzeni," uvedla v tiskovém prohlášení Teresa-Angela Cameliová z Eurojustu. 

Paralelní vyšetřování odhalilo mezinárodní zpronevěru v celkové výši téměř šest milionů eur (asi 164 milionů korun), které kyberzločinci, pocházející především z Nigérie a Kamerunu, nashromáždili za poměrně krátkou dobu. Peníze vyvedli z Evropské unie prostřednictvím důmyslné sítě transakcí za účelem praní špinavých peněz.

Související