Rozpočtový deficit Spojených států v květnu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku klesl o 37 procent na 82,4 miliardy dolaru (téměř dva biliony korun) a byl nižší, než čekali analytici. Pokles však byl způsoben převážně kalendářními rozdíly. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Loňský květnový deficit nafoukla skutečnost, že 1. červen připadl na sobotu. Vláda tak musela odeslat 35 miliard dolaru na výplatu červnových podpor v nezaměstnanosti ještě v květnu.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení deficitu na 98 miliard dolaru z loňských 130 miliard dolaru.

Příjmy rozpočtu se v květnu meziročně zvýšily o šest procent na 212 miliard dolaru. Výdaje pak klesly o 11 procent na 295 miliard dolaru.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za osm měsíců fiskálního roku rozpočtový deficit činil na 365,2 miliard dolaru. To je o 16,3 procenta méně, než ve stejném období předchozího fiskálního roku. Ke zlepšení rozpočtu přispívá silnější ekonomika, která zvýšila daňové příjmy o 8,6 procenta, napsala agentura AP.

V předchozím fiskálním roce klesl deficit téměř o třetinu na zhruba 483 miliard dolarů. Byl tak nejnižší za téměř šest let vlády prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období dosahovaly federální rozpočtové deficity rekordních hodnot. Rozpočtový úřad Kongresu počítá pro tento rok s nárůstem federálního deficitu o 0,6 procenta na 486 miliard dolarů.