Vedení Letiště Václava Havla Praha podalo trestní oznámení kvůli odměnám, které si rozdělil bývalý management firmy v čele s Miroslavem Dvořákem. Ministerstvo dopravy zvažuje, že provede v úřadu forenzní audit. Chce prověřit, na jakém základě si bývalé vedení společnosti Letiště Praha odměny vyplatilo. Napsala to čtvrteční Mladá fronta Dnes (MfD).

Za převod státního podniku na akciovou společnost si někdejší nejvyšší vedení vyplatilo podle deníku téměř 200 milionů korun. K výplatě odměn ale chybí kompletní dokumentace.

"Zjistili jsme, že v roce 2008 se objevil závazek na platbu managementu a později došlo k jeho výplatě," řekl Mladé frontě Dnes Jakub Puchalský, mluvčí Českého Aeroholdingu, pod nějž spadá i Letiště Václava Havla Praha.

Ve výroční zprávě z toho roku je pak podle deníku uvedeno, že jde o závazek platby navázaný na splnění transformace státního podniku na akciovou společnost a její privatizaci.

Letiště ale nemá potřebné dokumenty, ze kterých by bylo jasné, na jakém základě byly peníze vyplaceny. "Nejsou tu kompletní smlouvy, které by ukazovaly, že k výplatě má dojít," uvedl Puchalský s tím, že firma proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Ministerstvo dopravy zvažuje audit kvůli odměnám v Letišti Praha

Ministerstvo dopravy zvažuje, že provede v úřadu forenzní audit. "Informace médií o vyplacené odměně ve výši 197 milionů korun bývalému vedení Letiště Praha považuji za alarmující a dokazující používání netransparentních metod v nedávné minulosti," uvedl k tomu ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj měly být odměny vyplaceny na základě smlouvy z roku 2007. Za ministerstvo ji podepsal tehdejší ministr Aleš Řebíček.

Český aeroholding a ministerstvo financí požádalo ministerstvo dopravy o tyto smluvní podklady. "Takové podklady ovšem nejsou v současnosti na ministerstvu dopravy k dohledání. I proto Český aeroholding podal trestní oznámení a my zvažujeme možnost forenzního auditu, abychom porozuměli praktikám z minulosti," prohlásil Ťok.

Bývalému vedení podle MfD odešlo v minulých letech 197 milionů korun formou mimořádné odměny. Přes 150 milionů údajně získal Dvořák.

Související