Hotely, ve kterých se vedla mezinárodní jednání o sporném íránském jaderném programu, se staly terčem útoku hackerů. Podle listu The Wall Street Journal to oznámil ruský výrobce antivirového softwaru Kaspersky Lab, který ve středu informoval, že se sám stal cílem hackerů.

Není jasné, kdo za útokem na hotely stál, podle ruské firmy akci zřejmě zorganizoval některý stát. V této souvislosti se spekuluje o Izraeli, který ale taková obvinění odmítl.

Společnost Kaspersky Lab po útoku na svá zařízení provedla prověrky milionů počítačů po celém světě, aby zjistila, na koho dalšího byl obdobný útok veden. Rešerše ukázaly, že virus byl nalezen ve třech hotelových komplexech, kde se konaly jaderné rozhovory. Firma neuvedla, které hotely to jsou.

Jednání jsou ale organizována v bavorském Mnichově, ve švýcarských městech Lausanne, Ženevě a Montreux a také ve Vídni.

V Izraeli na obvinění z podílu Izraele reagovala náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyová. Zprávy o tom, že je za virovým útokem Izrael, označila za "nepodložené".

"Je mnohem důležitější, abychom zabránili dojednání špatné dohody, jež by nás dostala do vlivu íránského jaderného programu," řekla. Izrael trvale kritizuje připravovanou dohodu, protože podle něj nebude dost účinná na to, aby Íránu zabránila pokračovat ve vývoji atomové bomby.

Nalezený virus Kasperky Lab označuje jako Duqu 2.0, protože jde o vylepšenou verzi stejnojmenného škodlivého kódu. Jeho odhalení je podle ruského výrobce antivirových programů velice obtížné, neboť virus se ukrývá v paměti, vyznačuje se jen velmi malým datovým přenosem a na pevný disk nezapisuje žádná data.

Kromě tří zmíněných hotelů bylo podle zástupců Kaspersky Lab napadeno dalších 100 míst. Kurt Baumgartner, který se ve firmě zabývá bezpečností, řekl, že všichni napadení patří k "vysoce zabezpečeným objektům s geopolitickými zájmy".

Jeden z útoků směřoval k zajištění 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim.

Virus se prý skládá z více než stovky modulů, které umožňují útočníkům ovládnout napadené počítače. Jeden z modulů je například navržen k tomu, aby zmenšil kapacitu videozáznamů z bezpečnostních kamer, další jsou zaměřené na komunikaci od telefonů po bezdrátové sítě a jiná část viru by zase mohla aktivovat mikrofony ve výtazích, počítačích či poplachových systémech.

Světové mocnosti nyní s Teheránem pracují na konečné dohodě o íránském jaderném programu.

Dokument, který by měl být hotov do června, má zaručit, že nukleární vývoj bude čistě mírový a neposlouží k výrobě jaderné bomby.

Někteří američtí představitelé loni obvinili Izrael, že od roku 2012 provádí špionáž kolem rozhovorů. Izrael prý používal odposlouchávací zařízení a informace získával z důvěrných amerických schůzek i od svých diplomatických kontaktů v Evropě. Izrael to ale popřel a americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že Izraeli poskytuje oficiální cestou výstupy z jednání a bude v tom pokračovat.

Premiér Benjamin Netanjahu si tento týden na bezpečnostní konferenci v Herzliji postěžoval, že Izrael není do rozhovorů přímo zapojen. "Kdysi někdo řekl, že když nesedíte u stolu, jste na jídelním lístku. Státy, které jsou nejvíc ohroženy, nejsou ani v místnosti," sdělil.