Ústecký krajský soud zprostil obžaloby jednoho z obviněných v kauze údajných machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad Omara Koleilata. Řekla to předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová. Soud nejprve Koleilata vyčlenil z projednávání celé kauzy a později ho obžaloby zprostil. Rozsudek je pravomocný, zproštění obžaloby navrhoval i státní zástupce.

Obžalobě z ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun čelí i nadále sedm lidí včetně bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudy nebo tří bývalých ředitelů úřadu ROP Severozápad.

Architekt Koleilat podle obžaloby zastupoval firmu ICKM Podbaba v případě projektu na rekonstrukci hotelu Cascade v Mostě.

Podle projektu měla být dotace určena na deváté patro budovy. Úředníci ROP Severozápad ale při kontrole zjistili, že patro bylo částečně upraveno už dřív a chtěli projekt zcela vyřadit. Vyřazení projektu podle žalobce řešil Koleilat s bývalým ředitelem úřadu Petrem Kušnierzem.

Cestou, jak dotaci získat, měla být změna projektu na sedmé patro budovy a antidatování žádosti. Společnost nakonec od projektu odstoupila a dotaci nezískala. Soud nakonec Koleilata obžaloby zprostil.

"Nebylo prokázáno, že tento skutek spáchal obžalovaný. Po provedeném dokazování nebyla obhajoba obžalovaného vyvrácena, ale byla v souladu s jeho obhajobou. Proto soudu nezbylo nic jiného než obžalovaného zprostit obžaloby," řekla Elsnicová. Koleilat celou dobu vinu odmítal.

Podle státního zástupce Vladimíra Jana sehrála klíčovou roli výpověď svědka, který si Koleilata spletl s jiným mužem.

"Vzhledem k tomu, že jeden svědek vypovídal v přípravném řízení zcela odlišně než u hlavního líčení, přičemž rozpor ve výpovědích dostatečně vysvětlil a tento bylo na místě akceptovat," řekl Jan s tím, že se vzdal práva na odvolání, a rozsudek je tak pravomocný.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Obžalobě v kauze čelí už jen sedm lidí. Soud samostatně projednává i případ bývalé úřednice Kláry Odvárkové, z kauzy ji vyčlenil kvůli mateřským povinnostem.

Obžaloba je viní z ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun, 922 milionů úřad skutečně proplatil.

Mezi předvolanými svědky byl ve čtvrtek i někdejší náměstek hejtmanky a současný krajský radní Arno Fišera (ČSSD). Odmítl vypovídat s odkazem na to, že by výpovědí mohl způsobit trestní stíhání sobě nebo osobě blízké.

Jednání bude pokračovat i v dalších měsících. Kdy padne rozsudek, není zatím jasné.

Související