Evropská unie i Severoatlantická aliance budou podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) muset přehodnotit své bezpečnostní strategie, aby mohly lépe reagovat na bezpečnostní hrozby současného světa. Šéf české diplomacie to v pátek řekl na konferenci Duha nestability a bezpečnost EU v Praze.

Zaorálek připomněl, že česká bezpečnostní strategie ještě v roce 2003 hovořila o tom, že se Evropě nikdy nedařilo lépe a nikdy nebyla tak bezpečná a svobodná. Situace se ale velmi rychle změnila do takové míry, že si to tehdy nikdo nedokázal představit, míní. K evropským představám o světě se podle něj jasně staví zejména Rusko a Islámský stát. Osmadvacítka ani NATO ale na změny zatím nedokázaly dostatečně reagovat, je přesvědčen.

"Měli jsme koncepty a vize, které najednou neplatí," podotkl Zaorálek.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"My na tu situaci opravdu zřejmě nejsme připraveni, protože jsme ve stavu někoho, kdo si vlastně tu změnu ještě neuvědomuje," míní. Změny jsou podle něj tak rozsáhlé, že se bude měnit evropská bezpečnostní strategie, ale i "celkem kvalitně napsaná strategie NATO bude muset být znovu diskutována".

"V tom světě, který se tak mění, my musíme najít nový, přesný popis, který by byl základem té odpovědi, kterou budeme muset dát," uvedl dále. Zdůraznil přitom, že hrozbám se dá čelit jen kombinací vojenských, ekonomických, humanitárních nebo vzdělávacích opatření.

Evropa má podle Zaorálka vést také debatu o posilování vnějších hranic, ale i o pomoci lidem v zemích, odkud na kontinent utíkají. Evropa by se podle něj neměla stát pevností, zároveň ale musí být schopna se chránit. "Pokud Evropa v tomto nebude fungovat jako celek, který se domluví, tak se může stát, že se Evropa jako celek začne rozpadat," uvedl také.

Související