Herečka a producentka Deana Horváthová-Jakubisková neuspěla s ústavní stížností. Za usmrcení chodce na přechodu jí Obvodní soud pro Prahu 2 uložil 2,5 roku vězení se čtyřletou zkušební dobou. Dostala také čtyřletý zákaz řízení, pozůstalým musí uhradit zhruba milion korun. O odmítnutí stížnosti v pondělí informovala mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Ve stížnosti Jakubisková upozorňovala na rozpory v posudcích a svědeckých výpovědích. Poukázala na to, že chodce nemohla vidět, protože jí rozhled blokovalo jiné vozidlo. Vadilo jí také to, že Nejvyšší soud o jejím dovolání rozhodl během patnáctiminutového neveřejného zasedání. Za tak krátkou dobu prý nemohl případ kvalifikovaně přezkoumat.

Ústavní soud ale zjistil pouze jedinou dílčí chybu. Protokoly z hlavního líčení obsahují často zápisek "nesrozumitelná slovenština". Výpověď Jakubiskové tak není ve spisu kompletně zachycená, chybí totiž také zvukový záznam. Podle ústavních soudců ale nejde o takový zásah do základních práv, který by vyžadoval zrušení verdiktu. Jakubiskové prý nic nebránilo, aby určité body své obhajoby později písemně nebo slovně zopakovala.

Délka rozhodování Nejvyššího soudu je prý standardní, soudci totiž na porady přicházejí poté, co si nastudují spis, a tak mohou dospět k výsledku poměrně rychle.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nehoda se stala v říjnu 2011 v pražské Krči, a to na křižovatce, kterou neřídí semafory. Přes přechod viditelně označený dopravním značením tam přecházel dvaašedesátiletý muž. Auta v prvním pruhu mu dala přednost, ve druhém pruhu ho však srazil mercedes Jakubiskové. Svědkyní nehody byla lékařka, která chodci začala okamžitě poskytovat první pomoc.

Zhruba hodinu po nehodě zraněný přesto zemřel. Při střetu utrpěl otok mozku a zlomeniny žeber a ruky.

Jakubisková jela povolenou rychlostí 44 kilometrů za hodinu, orientační dechová zkouška ukázala, že před jízdou nepila alkohol. Podle soudů však hrubě podcenila dopravní situaci, protože dostatečně nezpomalila a nesledovala provoz na silnici. Herečka tvrdí, že chodce neviděla přes vysoké odbočující auto a že jí vběhl pod kola, aniž s ní navázal oční kontakt.

Související