Vláda se v pondělí nedohodla na zvýšení odvodů na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Jednání přerušila. O návrhu ministerstva zdravotnictví, které chce zvýšit platby za státního pojištěnce z nynějších 845 korun za měsíc na 904 korun, přitom už vládní politici opakovaně diskutovali. Proti se zatím vždy postavil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Nárůst odvodů za státní pojištěnce odůvodňuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) tím, že tato skupina čerpá ze zdravotního pojištění největší díl. Stát přitom za tuto kategorii platí nejméně. I lidé zcela bez příjmů platí měsíční pojistné 1242 korun, tedy téměř o polovinu víc. Navýšení by ročně do zdravotnictví přineslo dalších 4,3 miliardy korun.

Babiš svůj nesouhlas s tímto krokem opakovaně zdůvodňoval potřebou nejprve učinit hospodaření v resortu transparentnějším. O návrhu mají v pondělí vládní strany diskutovat na koaliční radě, která se bude zabývat rozpočtem na příští rok. K bodu se má kabinet vrátit na svém zasedání příští týden.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

S pravidelnou valorizací plateb státu počítá Němeček v návrhu zákona od roku 2017. Pozastavením valorizace v letech 2010 až 2013 přišlo podle něj zdravotnictví o 19 miliard korun, které by jinak dostalo od státu. Babiš tvrdí, že za roky 2014 až 2016 dostane zdravotnictví 26 miliard korun navíc, které by mělo využít například na zvýšení platů lékařů a dalšího zdravotnického personálu. Kompromis se snaží nalézt vládní zdravotnická komise.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se již nechal slyšet, že pokud nebude navýšení plateb za státní pojištěnce součástí návrhu rozpočtu na příští rok, sociální demokraté ho jen těžko podpoří.