Projednání kauzy bývalého poradce někdejšího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha Filipa Bušiny obžalovaného z daňových úniků soud odročil na září. Jeden ze 14 obžalovaných v případu není v kontaktu se soudem, sdělila v úterý mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová. Bušina to podle ní ale není. Muže hledá policie a je podezřelý, že zmizel kvůli trestu vězení, který mu nedávno pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze.

Jednání bylo podle mluvčí odročeno "za účelem pátrání po jednom z obžalovaných, který je neznámo kde". Podle médií jde o muže, který není obžalobou označován jako organizátor, ale jako prostředník nazývaný "bílý kůň".

Obžaloba v případu tvrdí, že osmatřicetiletý Bušina byl součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky. Podle státní zástupkyně Soni Bělohlávkové vyváděla pomocí fiktivních faktur peníze a zakládala "nastrčené" firmy. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu na více než 630 milionů korun. Většině z podezřelých hrozí až desetileté vězení. Soud případ řeší od loňského listopadu. 

Obžaloba zmiňuje údajné fiktivní faktury a zakládání bankovních kont. Peníze se prý vyváděly z reklamních firem a na trestné činnosti se údajně podíleli úředníci daňové správy. Firmy prý například zařídily smluvené reklamní služby samy, do účetnictví ale daly smyšlené faktury, podle kterých si práci objednaly u jiných společností. "Nastrčené" firmy prý obžalovaní ovládali přes prostředníky, tzv. bílé koně.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Bušina již dříve vinu odmítl. Podle něj je obžaloba smyšlená a nemá reálný základ. Kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Dříve byl úspěšný boxer, nyní se podle informací na svém webu věnuje hlavně učitelství na vysokých školách a psaní odborných textů.

Protikorupční policie v minulosti kauzu kolem Bušiny označila za jeden z nejsložitějších případů, který rozplétala. Trestná činnost se podle ní odehrávala od roku 2007. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012. 

Trestní senát soudce Roberta Pacovského se zabývá i korupční kauzou bývalého hejtmana Ratha, jehož blízkým spolupracovníkem býval právě Bušina. Soud měl nejdřív na stole Bušinův případ, Rathovu kauzu ale musel zahájit dřív, protože někteří z obžalovaných byli ve vazbě.

Související