Novostavba přezdívaná maršmeloun, která má vyrůst v historickém centru Prahy, získala stavební povolení. Běží lhůta pro odvolání, vyplývá z rozhodnutí stavebního odboru Prahy 1. Nadřízený magistrátní stavební odbor zároveň vydal rozhodnutí o přezkumu územního rozhodnutí k této stavbě.

Při vydání územního rozhodnutí mohly být porušeny právní předpisy, píše se ve středu zveřejněném usnesení. Co to pro projekt znamená, mluvčí magistrátu Vít Hofman neuvedl. Podle něj ale investor zatím stavět nemůže.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Stavebník může začít stavět pouze ve chvíli, pokud bude stavební povolení pravomocné. Tento stav nastane, pokud se v odvolací lhůtě nikdo z účastníků neodvolá... Stavebník tedy v současné době nemůže začít stavět," řekl mluvčí. "Řízení o přezkumu bylo teprve včera (v úterý pozn.red.) usnesením zahájeno, nebylo tedy ještě vydáno konečné rozhodnutí," doplnil.

Budova v uplynulých měsících vyvolala protesty stovek lidí. Zastánci projektu tvrdí, že chtějí centrum metropole obohatit o kvalitní architekturu.

"Každá nová budova v historickém městě má problémy. To je normální," řekl již dříve jednatel společnosti Praga Progetti e Investimenti Francesco Augusto Razetto, který je investorem stavby. Firma podle něj vždy jednala v souladu se zákonem a získala dosud všechna potřebná povolení. Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil.

Kritici tvrdí, že se šestipodlažní vícebarevná budova s fasádou připomínající obličeje vedle kláštera za 13. století nehodí. Podzemní garáže navíc podle kritiků zasáhnou do hladiny podzemní vody. Stavba vadí i současnému vedení Národní galerie, která v Anežském klášteře sídlí.

Pro stavbu, o níž jedná investor 17 let, před časem úřady vydaly územní rozhodnutí. O stavební povolení požádal na konci loňského roku. Odpůrci stavby odkazují na zamítavé stanovisko ministerstva kultury a připomínky Národního památkového ústavu. Ministerstvo navíc v současnosti rozhoduje o stížnosti občanských iniciativ, které proti plánované stavbě bojují. Projekt však v minulosti získal souhlas magistrátních památkářů. Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil.