Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje dvě důležité změny u penzijního systému podle doporučení důchodové komise.

Od roku 2017 by Češi měli platit povinné sociální pojištění podle toho, kolik mají dětí. Změní se také pravidla pro věk odchodu do důchodu. Počítá s tím ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD), která změny podpořila na společné tiskové konferenci s předsedou důchodové komise Martinem Potůčkem.

Právě jím vedená komise obě dvě změny vládě navrhla. A podle předchozích informací je vedle ČSSD podporuje přinejmenším i další koaliční strana, KDU-ČSL.

Ministerstvo navrhne, aby lidem, kteří vychovávají děti a zároveň pracují či podnikají, klesly odvody na povinné sociální pojištění. Zároveň ale vzrostou lidem, kteří děti nemají nebo se o ně již nestarají.

 Důchodová komise navrhla, aby sociální pojištění v základu vzrostlo z 28 na 29 procent hrubé mzdy. U jednoho dítěte by se sazba měnit neměla. Při dvou dětech by sazba klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta.

Ministerstvo práce chce návrh připravit tak, aby šel ke schválení do vlády už po letních prázdninách. Zároveň ještě přemýšlí o úpravě sazeb. "Chceme dát větší důraz už na dvě děti. Dnes je problém s tím, že lidé mají často jen jedno," řekla on-line deníku Aktuálně.cz Iva Merhautová, náměstkyně ministryně práce.

Čtvrtinu života v důchodu

Druhý návrh - na úpravu výpočtu důchodového věku - pak má ministerstvo už téměř hotový. I zde se řídí doporučeními důchodové komise. Do roku 2030 by se tedy podmínky pro odchod do důchodu měnit neměly, ale pak by jejich růst měl být mírnější, než počítá dosavadní zákon prosazený vládou Petra Nečase.

Dnes chodí do penze muži před 63. rokem života. Ženy zhruba o rok dříve, a pokud mají děti, tak se jejich důchodový věk ještě snižuje. Dosavadní pravidla počítají s tím, že po roce 2030 se důchodový věk sjednotí právě na 65 letech a dále poroste. Děti narozené v roce 2010 by podle nynějších pravidel šly do důchodu až v 72 a půl letech. Podle plánů důchodové komise by se jejich důchodový věk snížil zhruba na 69 let.

Komise navrhla, aby v budoucnu lidé v penzi strávili čtvrtinu života. Důchodový věk by se tak měl každých pět let přehodnocovat podle aktuálních demografických dat.

Manželé se podělí o pojištění

Podle Merhautové připravuje ministerstvo také další návrh na základě doporučení důchodové komise: Partneři si budou dělit vyměřovací základy pro výpočet důchodu za dobu, kdy společně vychovávají děti. Nyní zpracovává věcný záměr. Marksová zatím neuvedla, odkdy by podle jejích představ toto pravidlo mělo v Česku platit.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministryně také uvedla, že její úřad pracuje na tom, aby nejnižší důchody byly v budoucnu vypláceny na úrovni životního minima, tedy nyní 3410 korun. Ministerstvo si od toho slibuje, že sníží nutnou administrativu pro lidi i pro úřady. Dnes totiž lidé s nižšími důchody stejně žádají úřady práce o dorovnání na životní minimum.