Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je podezřelý z dalšího střetu zájmů. Právě v době, kdy v parlamentu vrcholí spor mezi poslanci ANO a ČSSD o zastropování zprostředkovatelských provizí za prodej pojištění, vyšlo najevo, že na českém trhu je od minulého roku registrována firma Babišova bratra, která se stejné branži věnuje. Upozornil na to server E15.

Slovenský zprostředkovatel

Za slovenskou firmou Scheibner Insurance Broker stojí Babišův bratr Alexandr. Ve vedení české filiálky figuruje také jeho manželka, rozhodující podíl má jejich syn Martin.

Podle obchodního rejstříku závod sídlí na pražských Vinohradech a v Česku byl zapsán v říjnu 2014. Svým jménem odkazuje na předky z matčiny strany.

Firma působí jako zprostředkovatel obchodu mezi pojišťovnami a zajišťovnami.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Právě okleštění provizí zprostředkovatelů pojištění přitom nyní vyvolalo spory mezi Babišem a ČSSD. Ministr financí měl proti návrhu námitky již dříve, své zájmy na novele pojišťovacího zákona ale odmítá.

Na jeho výhrady v úterý při schvalování novely upozornil poslanec Ladislav Šincl (ČSSD). Ten kritizoval právě měnící se postoj ministerstva financí k provizím. Babiš pak další den obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce, poslance údajně zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.

ČSSD chce, aby se Babiš omluvil, ten to ale odmítá. "Celá tato aféra je vyvolána tím, že se tady hraje o veliké peníze," řekl ve čtvrtek Babiš novinářům. Konkrétně jde podle něj o částku 22 miliard korun ročně mezi pojišťovnami a makléři.

Poslancův návrh podle ministra ponechává tyto peníze z vypovězených smluv pojišťovnám, zatímco ministerstvo podle něj chce, aby 80 procent z toho šlo pojištěncům.

Související