Surový tabák pravděpodobně bude kvůli daňovým podvodům nově podléhat spotřební dani. Počítá s tím vládní novela, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Novela má také kvůli rozhodnutí Ústavního soudu snížit kauce pro menší prodejce pohonných hmot z 20 milionů korun na polovinu. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Senátorka ODS Veronika Vrecionová se pokusila v horní komoře prosadit návrh na ukončení daňové podpory biopaliv. Návrh byl podle senátorky totožný s tím, který ve sněmovně navrhl poslanec ANO Václav Rais.

Toto vládní hnutí nicméně nakonec přes původně přislíbenou podporu pro tento návrh nehlasovalo. Šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš, jehož firma Agrofert se na výrobě biopaliv podílí, byl kvůli tomu obviňován opozicí ze střetu zájmů a z podvodu.

Zavedení kaucí pro distributory nafty a benzinu bylo jedním z opatření proti daňovým únikům.

Ústavní soud (ÚS) však loni v květnu ustanovení s platností od července letošního roku zrušil. Podle ústavních soudců by měla být kauce odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů. Unie nezávislých petrolejářů návrh na snížení sazby již dříve uvítala.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Distributoři pohonných hmot budou moci podle novely o snížení kauce žádat při splnění stanovených podmínek.

Kauce se týká distributorů, nikoli samotných čerpacích stanic.

 

V případě tabáku navrhuje vláda plošné uvalení spotřební daně na surový tabák, který je nyní zdaněn jen v případě maloobchodního prodeje konečnému spotřebiteli. Daň bude stanovena ve výši spotřební daně tabáku ke kouření a bude zaveden registr osob, které s takovým tabákem nakládají.

Má to pomoci omezit daňové úniky, které vznikají při výrobě nezdaněných tabákových výrobků. Surový tabák totiž může sloužit k jejich výrobě.

Po schválení novely byla červnová schůze horní komory ukončena. K dalšímu zasedání se mají senátoři sejít předběžně 22. července.

Související