Smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi budou účinné zřejmě až se zveřejněním. Pojišťovny taky nebudou moct nabírat nové klienty prostřednictvím jiných firem. Novinky přinese takzvaná transparenční novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou v pátek schválila sněmovna. Poslanci do předlohy, kterou nyní posoudí senátoři, odmítli vložit ustanovení, podle něhož by si pacienti mohli legálně připlácet za dražší zdravotnické služby.

O návrhu poslanců ANO Radky Maxové a Miloslava Janulíka o dobrovolné spoluúčasti pacientů na dražších, nyní nehrazených službách se vedla nejdelší debata.

Úprava by spočívala v tom, že pacienti by měli možnost doplatit rozdíl mezi částkou, kterou běžně hradí pojišťovna, a skutečnou cenou dražší služby. Nyní se to údajně řeší například sponzorskými dary.

"Návrh je velmi nebezpečný," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Hrozí podle něj to, že pacienti by si museli připlácet za jakýkoliv zdravotní prostředek, například operační nástroje, nikoliv jen třeba za lepší klouby nebo za lehčenou sádru, jak tvrdí navrhovatelé.

Za návrh se postavili předkladatelé, kteří tvrdí, že nejde o nadstandardy a že je v souladu s ústavou, a občanští demokraté. "Chceme zlegalizovat současný stav," zdůraznil Janulík. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury jde o to, aby si lidé mohli zaplatit jen rozdíl a nemuseli platit celý dražší zdravotnický prostředek.

Pro návrh ANO hlasovalo 70 ze 164 přítomných poslanců, 75 jich bylo proti. Němeček slíbil, že o záležitosti se musí vést politická i odborná debata, k níž je ministerstvo připraveno.

Navázání účinnosti smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi na jejich zveřejnění prosadil do novely zdravotnický výbor. Vládní varianta předpokládala jen zavedení až desetimilionové sankce za nezveřejnění ujednání.

Sněmovna zahrnula do novely i další návrhy výboru, bude tak zachována současná výše rezervních fondů zdravotních pojišťoven a pacienti budou moci měnit pojišťovnu ve dvou termínech za rok místo nynějšího jednoho. Ke sloučení dvou pojišťoven má být nutný souhlas nejméně dvou třetin členů správních rad.

Vládní norma zakáže pojišťovnám nábor klientů přes jiné firmy pod až pětimilionovou sankcí. Pojišťovny také budou muset dávat ministerstvům zdravotnictví a financí a na návrh výboru i Českému statistickému úřadu data, která ministerstvům poslouží hlavně k vytváření cen.

Související