Na pondělí připadá podle výpočtů společnosti Deloitte den daňové svobody. Češi tak letos přestanou pracovat na stát o tři dny dříve než loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho veškerý příjem připadá státu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Češi tak letos budou podle Deloittu na stát pracovat 173 dnů. Přibližně stejné to je ve Slovinsku, Německu, Nizozemsku a Portugalsku. Nejdříve den daňové svobody nastal v Litvě (29. dubna) a Švýcarsku (1. května). Nejvíce dnů na stát pracují lidé v Belgii (7. srpna) a Lucembursku (22. září).

"Změny v daňové oblasti by měly letos snížit složenou daňovou kvótu na 33,6 procenta HDP z loňských 34 procent. Den daňové svobody budeme moci oslavit o tři dny dříve," uvedl hlavní ekonom Deloittu David Marek.

Metodika Deloittu k výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě součásti v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu.

Den daňové svobody vypočítává každoročně i Liberální institut. Podle jeho výpočtů připadl letos na 5. června, země platící eurem v průměru oslaví tento den 29. června. Institut vypočítává den daňové svobody z dat OECD, přesněji z jejich odhadu podílu veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.