Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl v úterý obvinil ministra financí Andreje Babiše (ANO) z toho, že na základě schůzky s majitelem hazardní skupiny Synot a senátorem Ivo Valentou odložil o rok platnost zákona o hazardních hrách.

Stát kvůli tomu podle něj přichází o miliony. Šincl, který má s Babišem tvrdé spory od minulého týdne, to napsal na webu ČSSD. Babiš jeho tvrzení důrazně odmítá.

Návrh zákona o hazardu představilo ministerstvo financí na konci loňského roku. Letos v březnu ale oznámilo, že pravděpodobně nezačne platit od ledna 2016, ale zřejmě o rok později.

Důvodem je podle úřadu posouzení zákona Evropskou komisí a výběrové řízení na monitorovací systém.

Šincl ale vidí skutečný důvod jinde. "Také víme, proč zřejmě začne platit zákon až v roce 2017, nikoliv už v roce 2016. Rozhodnutí vzniklo na základě schůzky Andreje Babiše a českého senátora s monackým občanstvím, který je rovněž majitelem jedné z největších tuzemských loterijních společností," píše Šincl.

Řekl, že se mu informace o schůzce Babiše s hazardní lobby "donesla".

Babiš tvrzení důrazně odmítl. "Je to nesmysl. S panem Valentou jsem o hazardu nejednal, jednal s ním pan náměstek Ondřej Závodský," napsal ministr financí. " Jeho úřad ale posléze zveřejnil prohlášení, v němž Babiš schůzku připustil. "Není vinou ministerstva financí, že za senátora byl zvolen majitel společnosti Synot, který požádal o schůzku s ministrem financí a sdělil své názory na zákon o hazardu," uvedl.

V textu také Babiš vyjádřil přesvědčení, že za vlády ČSSD došlo k fatálnímu rozbujení neregulovaného hazardu na území Česka. Navíc podle něj policie i přes výzvy ministru vnitra Milanu Chovancovi ponechává ilegální hazard v zásadě bez povšimnutí. "Šincl nadále lže a pokračuje v kampani, aby zakryl své lobbistické zájmy," napsal ještě ministr na adresu sociálnědemokratického poslance. 

Ten se proti výroku šéfa ANO ohradil. Informace o schůzce Babiše se zástupci hazardního průmyslu včetně Valenty získal prý z jednoho ze zpravodajských serverů. "Co bylo obsahem setkání, nevíme, ale v kasinu bych si na to rozhodně nevsadil. Faktem totiž je, že krátce po této schůzce došlo k odložení plánovaného přijetí zákona o rok. Za další chvíli poté k razantnímu změkčení zákona v zájmu tvrdého hazardu," napsal Šincl.

"Ivo Valenta měl jistě silné argumenty, aby ministra přesvědčil, že stojí za to počkat," míní poslanec. "Ono vyčkávání je nicméně zvláštní, když kvůli šedé hazardní zóně stát přichází na daních o tři miliony korun každý den," uvedl také Šincl.

Odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o jeden rok se nelíbí ani aktivistům a některým loterijním firmám.

Organizace Transparency International a Občané proti hazardu také v květnu kritizovaly údajné ústupky Babiše hazardní lobby při přípravě nového loterijního zákona.

Šincl má s Babišem spory od minulého týdne. Tvrdí, že Babiš jeho a jeho rodinu obvinil při diskusi o zákonu o pojišťovnictví z korupce a zastrašoval ho. Babiš to odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance.

Sporem se nejspíš bude zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Šincl se ve středu sejde s právníkem, s nímž chce připravit podání pro výbor.

Ministerstvo financí loni před komunálními volbami představilo nový zákon o hazardu, od kterého si slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů a omezení hazardu jako celku. Návrh zákona omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neupřesnilo. 

MF chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících tyto přístroje a zdvojnásobit poplatek za jejich umístění. Daňové odvody by se měly zvýšit plošně všem, sazby by byly odlišné. Ministerstvo na konci března oznámilo, že odkládá platnost až na rok 2017. Připravilo ale novelu, která od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za den z 55 korun na 110 korun. Do rozpočtu by to mělo přinést 2,5 miliardy korun navíc. "Polovičaté" řešení kritizovali bojovníci proti hazardu i zástupci hazardních firem.

V rámci hazardu loni Češi prosázeli 138,1 miliardy korun, což bylo meziročně o 11,4 procenta více. Takřka polovinu (42,5 procenta) z toho vhodili do videoloterijních automatů.

Související