Volby do poslanecké sněmovny by v červnu vyhrálo hnutí ANO, podpora mu ale dále klesla na 26,7 procenta. ČSSD by si vybralo 21,7 procenta voličů a komunisty 14,7 procenta. Poslance by po volbách měly ještě TOP 09, ODS a lidovci. Z nynějších sněmovních stran by se do dolní komory nedostal Úsvit. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM, které mají média k dispozici.

Voliči hnutí ANO podle průzkumu ubývají od počátku roku. Ještě loni v prosinci by si kandidátku ANO vybralo 32,8 procenta lidí, před třemi měsíci víc než 30 procent a v květnu 27,1 procenta. ČSSD naopak počet voličů roste, loni v prosinci jich měla 18,1 procenta a v květnu 21,2 procenta. 

"Situace na počátku června navazuje plynule na trendy posledních měsíců. ANO vede žebříček preferencí, ale v dlouhodobějším pohledu postupně ztrácí. ČSSD oproti tomu posiluje," uvedla agentura STEM.

Podpora nadále třetí KSČM zůstala téměř beze změny. Čtvrté TOP 09 i páté ODS voličů proti květnu přibylo zhruba o 1,5 procentního bodu na 9,6 procenta, respektive 7,8 procenta. "ODS si polepšila - poprvé symbolicky o jednu desetinku překonala ve volebním modelu svůj výsledek z posledních sněmovních voleb," uvedla STEM.

Lidovce by v červnu volilo 6,4 procenta lidí, o půl procentního bodu méně než v květnu. Úsvitu se podpora zvýšila o víc než procentní bod, s 2,8 procenta hlasů by ale strana své nynější poslanecké mandáty neobhájila.

Sněmovních voleb by se nyní chtělo zúčastnit 51 procent voličů. Celkem 24 procent účast ve volbách jasně odmítá, rozhodnuto v tomto ohledu není 25 procent voličů, zjistila STEM. V průzkumu mezi 4. a 11. červnem se agentura ptala tisícovky lidí starších 18 let.

Graf
Související