Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepočítá s dalším navýšením deficitu státního rozpočtu na příští rok nad 70 miliard korun. Naopak chce ještě hledat další zdroje, plánuje například revizi všech státních firem. Babiš to řekl po středečním jednání vlády, která projednala předběžné parametry rozpočtu. Ministři také schválili střednědobé výdajové rámce na roky 2016 až 2018.

Naplánovaný deficit 70 miliard korun by měl být podle Babiše konečný a navyšovat by se již neměl. "Já myslím, že ne, protože na tom jsme se domluvili. Máme konvergenční program. A pokud bychom měli například vstupovat do eurozóny, s čímž samozřejmě nepočítám, tak by ten deficit musel být podstatně nižší. Ten by musel být kolem 50 miliard. Já myslím, že i ty požadavky ustojíme a musíme najít i další zdroje. Myslím si, že to dopadne dobře, bez toho, abychom ten deficit zhoršovali," řekl novinářům.

Sociální demokracie podle svého předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky nenavrhla zvýšení schodku rozpočtu, protože se koalice dohodla na navýšení plateb za státní pojištěnce, které ministerstvo financí původně odmítalo. "Pokud se podaří naplnit klíčové priority vlády, aniž by se musel zvyšovat schodek, tak se schodek zvyšovat nebude," řekl po jednání vlády Sobotka.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V rámci kapitol, u kterých je ochoten navýšit rozpočet, Babiš zmínil investice do výstavby dálnic a železnic, sociální bydlení či rozvoj venkova. Vláda také rozhodla, že platby za státní pojištěnce se od ledna příštího roku zvednou o 1,8 miliardy korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) původně požadoval nárůst o 4,3 miliardy korun. 

"Schválili jsme zapojení dalších kapitol do státní pokladny jako zdravotní pojišťovny, SŽDC, co nám teda pomůže v rámci cash flow státu. Protože mimo státní pokladnu stále je řádově 100, 120 miliard korun," dodal Babiš. Ministr také zopakoval, že by ministerstvo zahraničních věcí mělo zvážit audit nemovitostí, ve kterých sídlí česká ambasády. "Některé jsou poloprázdné a jsou na dobrých místech, mají velkou hodnotu. Majetek neznamená peníze," uvedl Babiš.

Ministerstva celkem nyní požadují zhruba o 57 miliard korun víc než loni. Podle návrhu ministerstva financí z tohoto týdne by výdaje měly příští rok klesnout zhruba polovině úřadů, řada ministrů ovšem s návrhy výdajů nesouhlasí.

MF počítá v roce 2016 s celkovými výdaji 1,139 bilionu korun a příjmy 1,069 bilionu korun. V dalších letech by měl schodek rozpočtu klesat, a to v roce 2017 na 60 miliard korun a v roce 2018 na 50 miliard korun. Výdaje i příjmy rozpočtu by měly růst. Výdaje by v roce 2018 měly převýšit 1,2 bilionu korun. V částkách nejsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

O konečné podobě pro jednotlivé kapitoly a ministerstva se zpravidla jedná v průběhu léta. Vláda pak musí rozpočet schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září.

Vláda také posvětila výdajové rámce státního rozpočtu na další roky. Loni v prosinci Poslanecká sněmovna schválila, že stát by měl v roce 2016 utratit prostřednictvím státního rozpočtu a státních fondů nejvýše 1,1824 bilionu korun a o rok později 1,2155 bilionu korun. Pro rok 2018 ministerstvo financí navrhuje výdajové rámce 1,2361 bilionu korun.

Související