Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan ve středu musel veřejně vysvětlit, jaké konkrétní důvody ho vedly k tomu, že na začátku května odvolal svého provozního náměstka.

Rada Českého rozhlasu chtěla vědět, čím se Michal Koliandr provinil a jaká škoda kvůli jeho krokům vznikla.

Jedno neveřejné vysvětlení už Duhan radním poskytl. V polovině května jim na uzavřeném zasedání oznámil, že Koliandr "svévolně kreativně nakládal" s veřejnými zakázkami a "ohýbal je". Bývalému náměstkovi vyčetl také uzavření smluv za poradenské činnosti a špatnou komunikaci s vedením rozhlasu.

Podle zápisu z jednání má dále Koliandrovi za zlé zpracování tendru na prodej nepotřebného zámečku v Přerově nad Labem. Před radními ho doslova označil za "roztodivné". 

Na upřesňující dotazy radních však vzápětí dodal, že rozhlasu touto činností nevznikla žádná škoda. "Dobře nastavil controlling, centrální nákup, ale selhal morálně. Nezříkám se zodpovědnosti, ale nemohl jsem tušit, že bude ohýbat veřejné zakázky," cituje Duhana zápis z jednání rady. 

Koliandr už v květnu sdělil serveru Lidovky.cz, že si žádného pochybení není vědom.

Prohlášení generálního ředitele vedlo radní k tomu, že kromě obecných frází chtěli znát konkrétní provinění – a hlavně přijatá opatření. 

Na středeční veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu však Duhan nechtěl důvody příliš rozebírat.

V úseku správy a provozu, který měl Koliandr na starosti, nechal zpracovat zvláštní audit. "Pověřený náměstek Tomáš Kollarczyk a právní oddělení zabránili zametení stop," prohlásil Duhan. "Nepamatuji si, že bych řekl, že nedošlo ke škodě," dodal, když mu radní připomněli jeho květnová slova.

Podrobné důvody k odvolání náměstka jsou podle Duhana citlivé, popsal je proto předsedovi Rady ČRo formou dopisu.

"Důvody jsou tak citlivé, že se jimi momentálně zabývá trochu jiný orgán, než jste vy," doplnil. 

V následné debatě s radními přece jen vyšla část důvodů popsaných v dopise najevo. Radní Tomáš Kňourek citoval pasáž, podle které Koliandr svévolně uzavíral smlouvy na poradenské služby v hodnotě 1,7 milionu korun.

Bývalý náměstek ve středu Duhanova tvrzení nechtěl nijak komentovat. "Na jednání rady jsem nebyl přítomen a vzhledem k tomu, že nemám relevantní informace, tak se k vašemu dotazu nemůžu vyjádřit," sdělil Hospodářským novinám Michal Koliandr.

Duhan ve středu navíc oznámil, že po odvolání náměstka odvolal i ředitele ekonomického odboru a ředitelku správy budov.

"Důvody, které mě k tomu vedly, jsou téměř totožné jako u náměstka Koliandra," podotkl. Přesto celou záležitost nevidí jako systémové selhání, ale jako chybu jednotlivce. 

Rada Českého rozhlasu vzala Duhanovo vysvětlení na vědomí. Veřejnoprávní médium nyní nechává analyzovat všechny veřejné zakázky.

Související