Ministerstvo spravedlnosti může poskytnout pro příjem uprchlíků objekt ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Úřad původně uvažoval o tom, že tam udělá věznici. Jako první na informaci upozornil deník MF Dnes. V pátek to poté oznámil ministr Robert Pelikán a jeho náměstek Vladimír Zimmel. Podle ministerstva vnitra zatím nelze předjímat, zda nabídku přijme.

Ministerstvo spravedlnosti podle Pelikána spolupracuje s vnitrem, protože má k dispozici zakonzervovaný objekt. Z něj měla původně vzniknout věznice, protože se kapacity těchto zařízení opět naplňují.

"Nakonec jsme dospěli k názoru, že je logické ve chvíli, kdy se tu objevila potřeba zvýšit kapacity k ubytování pro uprchlíky, ho vnitru poskytnout," řekl novinářům Pelikán. Nárůst kapacity věznic podle něj bude muset ministerstvo vyřešit jiným způsobem.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministerstvo vnitra má čtyři azylové zařízení s kapacitou zhruba 700 míst. Jedná se o přijímací a pobytová střediska v pražské Ruzyni, Zastávce u Brna, Kostelci nad Orlicí a Havířově. Jejich obsazenost je nyní zhruba poloviční.

"Dále ministerstvo vnitra disponuje jedním zařízením pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem, jehož kapacita je 270 lůžek. Momentálně je obsazeno na 85 procent," sdělila Hana Malá z ministerstva.

Česko je prý na případný nárůst uprchlíků a navyšování kapacit standardně připraveno. Pro různé situace existují krizové plány. "Máme například obecně vytipované prostory, které je možné využít. V tuto chvíli je předčasné odhadovat, jaká z možných řešení budou aktuální," doplnila Malá.

Areál o rozloze 75 000 metrů čtverečních se dříve využíval jako zařízení pro uprchlíky. Otevřen byl v polovině 90. let, měl kapacitu 580 lůžek.

Jeho součástí jsou ubytovací a administrativní objekty i skladovací prostory.

Pro ubytování uprchlíků nebyl objekt využíván od prosince 2009. V červenci 2011 ho Správa uprchlických zařízení prohlásila za nepotřebný. Ministerstvo jej proto nabídlo dalším složkám státu a státním organizacím. Loni v lednu o areál projevila zájem vězeňská služba, která spadá pod ministerstvo spravedlnosti.

Související