Ministerstvo spravedlnosti může poskytnout pro příjem uprchlíků objekt ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Úřad původně uvažoval o tom, že tam udělá věznici. Jako první na informaci upozornil deník MF Dnes. V pátek to poté oznámil ministr Robert Pelikán a jeho náměstek Vladimír Zimmel. Podle ministerstva vnitra zatím nelze předjímat, zda nabídku přijme.

Ministerstvo spravedlnosti podle Pelikána spolupracuje s vnitrem, protože má k dispozici zakonzervovaný objekt. Z něj měla původně vzniknout věznice, protože se kapacity těchto zařízení opět naplňují.

"Nakonec jsme dospěli k názoru, že je logické ve chvíli, kdy se tu objevila potřeba zvýšit kapacity k ubytování pro uprchlíky, ho vnitru poskytnout," řekl novinářům Pelikán. Nárůst kapacity věznic podle něj bude muset ministerstvo vyřešit jiným způsobem.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ministerstvo vnitra má čtyři azylové zařízení s kapacitou zhruba 700 míst. Jedná se o přijímací a pobytová střediska v pražské Ruzyni, Zastávce u Brna, Kostelci nad Orlicí a Havířově. Jejich obsazenost je nyní zhruba poloviční.

"Dále ministerstvo vnitra disponuje jedním zařízením pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem, jehož kapacita je 270 lůžek. Momentálně je obsazeno na 85 procent," sdělila Hana Malá z ministerstva.

Česko je prý na případný nárůst uprchlíků a navyšování kapacit standardně připraveno. Pro různé situace existují krizové plány. "Máme například obecně vytipované prostory, které je možné využít. V tuto chvíli je předčasné odhadovat, jaká z možných řešení budou aktuální," doplnila Malá.

Areál o rozloze 75 000 metrů čtverečních se dříve využíval jako zařízení pro uprchlíky. Otevřen byl v polovině 90. let, měl kapacitu 580 lůžek.

Jeho součástí jsou ubytovací a administrativní objekty i skladovací prostory.

Pro ubytování uprchlíků nebyl objekt využíván od prosince 2009. V červenci 2011 ho Správa uprchlických zařízení prohlásila za nepotřebný. Ministerstvo jej proto nabídlo dalším složkám státu a státním organizacím. Loni v lednu o areál projevila zájem vězeňská služba, která spadá pod ministerstvo spravedlnosti.

Související