Ruský plynárenský gigant Gazprom možná bude pokračovat v tranzitu zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu i po vypršení současného kontraktu v roce 2019. Prohlásil to v pátek generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Jednání však podle něj komplikuje skutečnost, že Ukrajina chce zvýšit tranzitní poplatky.

Miller dodal, že prezident Vladimir Putin pověřil Gazprom, aby zahájil předběžné jednání o možném pokračování v tranzitu. Na počátku tohoto měsíce přitom Gazprom uvedl, že v roce 2019 tranzit zemního plynu přes Ukrajinu ukončí, a vyzval Evropskou unii, aby urychlila rozhodování o alternativních trasách, aby si zajistila dodávky i po tomto datu.

Roční příjmy ve výši více než jedné miliardy dolarů (24,4 miliardy korun) z tranzitu ruského plynu jsou důležitým zdrojem příjmů pro Ukrajinu, upozornila agentura DPA. Přes Ukrajinu proudí zhruba polovina ruského plynu určeného pro Evropu.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Miller však zdůraznil, že Gazprom neuvažuje o pouhém jednoduchém prodloužení smlouvy z roku 2009 a nehodlá přistoupit na dohodu, pokud pro něj budou podmínky nepřijatelné.

Upozornil, že na jednání o dohodě má firma ještě čtyři a půl roku.

Ukrajinský Naftogaz chce podle agentury TASS zvýšit tranzitní poplatek na pět dolarů za 1 000 metrů krychlových plynu na 100 kilometrů.

Putin nedávno kritizoval, že přepravní síť v sousední zemi je zastaralá a EU nedělá nic pro její obnovu. Proto Rusko uvažuje o alternativách, jako je rozšíření plynovodu Nord Stream a plynovod Turkish Stream.

Naftogaz tento týden uvedl, že Rusko zřejmě letos sníží tranzit zemního plynu přes Ukrajinu o zhruba 18 procent. V loňském roce tranzit podle údajů ukrajinského ministerstva energetiky klesl o téměř 28 procent na 62,2 miliardy krychlových metrů.

Rusko zajišťuje přibližně třetinu spotřeby plynu v Evropské unii, kde však poptávka po plynu v posledních letech klesala.

Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě, má monopol na vývoz strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů a je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.