Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na nedělní večer svolal předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Mělo by vyhodnotit opatření proti nelegální migraci a zabývat se bezpečnostní situací v České republice po pátečních atentátech ve Francii a Tunisku. ČTK to v sobotu oznámil mluvčí vlády Martin Ayrer.

Česká republika posílila kontroly zaměřené na odhalování nelegálních běženců od minulého čtvrtka, policie se soustřeďuje na vlaky a silnice hlavně na jihu Čech a Moravy a na Vysočině. V posledních dvou týdnech byl počet odhalených migrantů zhruba trojnásobný oproti tomu, co bylo předtím obvyklé. Evropská unie nyní čelí zvýšenému přílivu migrantů zejména přes Itálii a Řecko, kteří často směřují dál na sever.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pro Českou televizi (ČT) upřesnil, že bezpečnostní opatření se v Česku týkají ambasád, pražského letiště a pracovišť americké firmy napadené ve Francii. Informaci o hrozbě útoku v ČR ale ministr nemá.

Teroristické útoky v pátek zasáhly Tunisko, Francii a Kuvajt a vyžádaly si desítky životů. V Česku jde podle Sobotky o standardní bezpečnostní opatření. "Tato opatření spočívají také mimo jiné v zesílení kontrol na specifických místech," uvedl Sobotka.

Chovanec pro ČT uvedl, že zvýšená bezpečnostní opatření se týkají některých ambasád, ruzyňského letiště v Praze a detašovaných pracovišť napadené americké firmy. Páteční atentát na jihovýchodě Francie se odehrál v areálu americké společnosti Air Products, která v Česku působí v Praze, Brně a Děčíně.

"Zatím nemáme žádnou informaci, že by České republice hrozil aktuálně nějaký útok," řekl ministr ČT. Zvláštní bezpečnostní opatření potrvají určitě do neděle. "V pondělí se vyhodnotí, jestli je potřeba pokračovat," dodal Chovanec.

"Česká republika přijala standardní bezpečnostní opatření, která se přijímají v okamžiku, kdy dojde v kterékoliv evropské zemi k útoku podobného typu, a já předpokládám, že s panem ministrem vnitra budeme mít v krátké době příležitost, abychom tato opatření vyhodnotili," řekl Sobotka ve Francii.

Ministerský předseda je na jednodenní návštěvě Francie, kde si připomněl 97. výročí složení přísahy jednotek nezávislé československé armády.

Související