Zprávy, jež ohledně Řecka přišly během pátku a soboty, znějí dramaticky a přinejmenším na svém povrchu znamenají obrat o sto osmdesát stupňů v porovnání s optimismem, jenž na finančních trzích vládl v pondělí. V těchto dnech se skutečně láme chléb, již dopředu ale bylo zřejmé, že v zásadě jsou tu dva hlavní scénáře: tím prvním je nějaká forma dohody mezi Řeckem a věřiteli, na základě které dostane Řecko prostředky, z nichž bude schopné uhradit mj. dluhy splatné v červnu a červenci. Tou druhou variantou je neschopnost nalézt dohodu a této variantě dominuje bankrot Řecka. 

V obou případech lze ale jít dále do detailu. U případné dohody na ose Řecko-a-jeho-věřitelé je otázkou, zda půjde o komplexní, trvalejší dohodu, jež bude ze strany Řecka obsahovat reformní závazky a jež bude uspokojivá pro věřitele, anebo zda půjde o dohodu provizorní, jež povede pouze ke krátkodobému řešení stávající situace, kdy Řecko musí v nejbližších týdnech hradit značné dluhové splátky.

Páteční návrh ze strany věřitelů, totiž prodloužit stávající záchranný program o pět měsíců, do letošního listopadu, má rysy výše uvedeného provizoria. Zároveň je ale pravdou, že situace je složitá: případná dohoda trvalejšího rázu musí být komplexní a obě strany jsou nyní v časových kleštích.

Situace je dále komplikována avizovaným řeckým referendem: jakkoliv lze v jeho konání nalézt logiku (vláda dostane pro vyjednávání s věřiteli od obyvatel "mandát"), tak jeho načasování přichází pět minut po dvanácté (zde se dá lakonicky říci, že doslova "pět dní po dvanácté").

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.