V Tunisku je v současnosti s cestovními kancelářemi zhruba 3000 českých turistů. O dřívější návrat podle Asociace cestovních kanceláří stojí zhruba tři desítky lidí. Dvanáct lidí se předčasně vrací ze skupiny, která bydlela v hotelu hned vedle místa pátečního atentátu, při němž útočník v letovisku Súsa postřílel 38 lidí, hlavně zahraničních turistů.

Sedm až devět procent z lidí, kteří měli zamluvený pobyt v Tunisku, si nechalo vrátit zpět peníze nebo změnilo destinaci, což české cestovní kanceláře  umožnily. 

Ministerstvo zahraničí varuje české občany v Tunisku před místy, kde je hodně lidí, včetně tržišť a barů. Připomnělo riziko únosů u hranic s Libyí a Alžírskem. Aktuální doporučení zveřejnilo na svém webu. O zpřísnění bezpečnostních doporučení ministerstvo neuvažuje, řekla po jednání krizového štábu mluvčí resortu Michaela Lagronová. Valná většina českých turistů se nyní z Tuniska vracet nechce, dodala. 

Britské ministerstvo zahraniční je poněkud razantnější. Podle něj Tunisku hrozí další teroristické útoky na turistická letoviska podobná tomu z pátku, varovalo v neděli britské ministerstvo zahraničí. 

Útoky mohou v Tunisku provádět "jednotlivci, o kterých úřady nemají informace a které inspirovaly teroristické skupiny přes sociální sítě," uvedlo britské ministerstvo zahraničí v aktualizovaném doporučení pro své občany cestující do Tuniska.

Ačkoli většina obětí tuniského atentátníka jsou pravděpodobně Britové, nemá prý ministryně vnitra Theresa Mayová v současnosti k dispozici důkazy, že by se střelec zaměřoval přímo na občany Spojeného království.

V samotné Británii zůstává podle Mayové hrozba teroristického útoku na druhém stupni, což znamená, že je považován za vysoce pravděpodobný. Úřady podle ministryně v uplynulých měsících odhalily "množství" spiknutí s cílem spáchat v Británii atentát.

Ze skupiny 52 českých turistů, kteří bydleli v hotelu v letovisku Súsa vedle místa pátečního teroristického útoku, bude většina pokračovat v dovolené v letovisku Monastir. Dvanáct jich v neděli předčasně odletí z dovolené domů, zbylí Češi dokončí dovolenou v původním hotelu. Sdělila zástupkyně cestovní kanceláře, která pobyt Čechů v Súse organizuje. V sobotu si někteří turisté stěžovali, že musí v Súse zůstávat, a přitom se chtějí okamžitě vrátit do ČR.

K útoku s 38 oběťmi se přihlásila organizace Islámský stát. České ministerstvo zahraničí nemá informaci o tom, že by mezi mrtvými byli Češi.

Útočník byl oblečený jako turista, ale jeho úmysly byly smrtící. Svědci novinářům vypověděli, že se střelec během masakru, široce usmíval, napsala agentura AFP.

Muž ozbrojený kalašnikovem na oblíbené pláži řádil víc než 40 minut, než se ho podařilo zneškodnit, řekl Amir bin Hasín, který bydlí hned vedle pláže před hotelem Riu Imperial Marhaba, kde se útok odehrál. "Uplynulo 40 až 45 minut od prvních výstřelů do chvíle, než byl zabit," řekl AFP dvaadvacetiletý muž, který byl stále ještě v šoku z mrtvých těl ležících na písku.

Jeho šestnáctiletý bratranec Málik uvedl, že viděl, jak útok začal. "Byl jsem na pláži. Viděl jsem, jak ten člověk položil na písek slunečník jako někdo, kdo se tam chystá rozložit. Pak najednou ale popadl kalašnikov a začal střílet," dodal. "Všichni se postavili, aby zjistili, co se děje, a v tu chvíli jsme viděli, že s širokým úsměvem na tváři střílí turisty. Utíkali jsme se schovat a on zamířil k hotelu Imperial."

Podle jednadvacetiletého Saífa, který byl rovněž svědkem útoku, to byla "neskutečná" scéna. "Ten chlap byl naprosto uvolněný. Vypadalo to, jako by tančil nebo poslouchal muziku, jak procházel kolem," řekl. "V jednu chvíli jsme se ocitli blízko u něj, ale on na nás nevystřelil. Řekl: 'Běžte, po vás nejdu'."

Pachatele pátečního atentátu v Tunisku bylo možné zastavit dříve, pokud by ochranka hotelu včas informovala místní policii. V rozhovoru poskytnutém v neděli místnímu rádiu Mosaique FM to uvedl tuniský ministr vnitra Muhammad Nadžím Gharsallí. Lepší koordinace bezpečnostních složek mohla podle ministra zajistit rychlejší zásah policie a dřívější zabití mladého atentátníka Sajfaddína Rizkího. Pokud by ochranka hotelu včas přivolala pomoc, mohlo být prý méně obětí na životech.