Novým ředitelem pražské záchranné služby se od středy stane bývalý náměstek z Fakultní nemocnice Motol Petr Kolouch. O jeho jmenování v úterý rozhodla rada města. Novinářům řekl, že se zaměří na problémy záchranářů při předávání pacientů do nemocnic. Jednat o tom bude s ministerstvem zdravotnictví, které chystá centralizaci příjmů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Záchranná služba funguje a funguje dobře, má kvalitní odborníky," prohlásil Kolouch. "Budeme se věnovat místu předání, to jsou problémová místa, která je třeba řešit," doplnil. Spolu s vedením města se zaměstnancům záchranky představí ve středu ráno.

Kolouch vystřídá dlouholetého ředitele Zdeňka Schwarze, který končí v úterý. Bývalého senátora za ODS radní odvolali kvůli dlouhodobým problémům uvnitř organizace.

Podle auditu, který si Praha nechala vypracovat, řídil Schwarz záchranku autoritativně a uvnitř organizace vázla komunikace. Část zaměstnanců v čele s odbory více než rok volala po jeho odchodu. Letos v lednu vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost, kterou podpořilo 170 ze 450 zaměstnanců. Schwarz, který se do výběrového řízení přihlásil, pochybení opakovaně odmítl. Odvolání označil za důsledek šikany ze strany odborů.

Radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) Schwarzův odchod zdůvodňoval tím, že ani ředitel, ani odboráři nebyli přístupni kompromisu a nechtěli přijmout mediátora, který by řešil vleklé spory uvnitř pražské záchranky. Výměna ředitele tak byla nejlepší cestou k uklidnění sporů, uvedl už dřív Lacko.

Nový šéf záchranné služby přichází z Fakultní nemocnice Motol, kde působil jako náměstek pro urgentní medicínu. Z minulosti má zkušenosti ze záchranářské praxe a z oblasti anesteziologie. Pro pražskou záchrannou službu s přestávkami pracoval mezi lety 1993 až 2013.

Pražští záchranáři loni ošetřili 110 413 pacientů, tedy asi 300 denně. Letos počet výjezdů za den vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří zhruba se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostávají jako příspěvek od hlavního města, zbytek jim proplácejí zdravotní pojišťovny.

 

Související