Díky vyhlášce o bezhotovostním výkupu kovů, která platí od 1. března, klesl počet krádeží kovů o 55 procent. Výše škod se snížila o 29 procent. Na základě meziročního srovnání policejních statistik za březen až květen loňského a letošního roku to sdělilo ministerstvo životního prostředí. Předseda Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller se ale obává, že se jen trestná činnost přesouvá do jiných oblastí.

Zatímco loni bylo v policejních statistikách za zmiňované tři měsíce 3414 krádeží kovů s celkovou škodou 123 milionů korun, za první tři měsíce vyhlášky policie eviduje 1522 těchto trestných činů se škodou 88 milionů korun. "Jsem rád, že první krok ze souhrnu chystaných opatření, konkrétně zavedení bezhotovostní platby, přináší takovéto výsledky," komentoval tato data ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Svaz výkupců, který tuto vyhlášku kritizuje od jejího schválení, ale upozorňuje, že vyhláška celkově nemusí mít tak pozitivní efekt. "Nemám v to žádnou velkou důvěru. Ještě je brzy, ale je otázka, kde se to projeví. Problém je, že se ta trestná činnost jen přesune jinam," řekl Miller.

Ministerstvo životního prostředí plánuje pro omezení krádeží kovů další opatření. Tím nejbližším by měla být novela zákona o odpadech, kterou mají na stole poslanci. V ní je přesně definováno, že bezhotovostní platba je jen převod na účet nebo poštovní poukázka, nikoliv žádná jiná forma.

Do dvou týdnů by měla vláda projednávat souhrnný materiál s dalším souborem opatření k řešení této problematiky. Ministr považuje za hlavní problém příliš vysoký počet sběren a výkupen kovů, které je kvůli tomu obtížné kontrolovat. "Jedním z navrhovaných opatření je proto zpřísnit podmínky pro vydávání povolení sběrnám a následné relicencování všech sběren u nás. Přísnější podmínky pro získání licence připravované v novém zákoně o odpadech by pak mohly zahrnovat třeba povinné zavedení kamerového systému, prokazatelné odborné zaškolení personálu sběren ve vedení evidence a podobně," uvedl.

Také by měl vzniknout speciální meziresortní tým působící při České inspekci životního prostředí, který se zaměří na tento typ kriminality.

Související