Zastupitelé Českých Budějovic v pondělí na podnět opoziční ČSSD odvolali primátora Jiřího Svobodu (ANO) a tři jeho náměstky. Zastupováním primátora zastupitelé pověřili náměstka primátora Petra Holického (ANO).

Jiří Svoboda v rozhovoru říká, že za pád koalice mohli přeběhlíci a že někteří členové ANO brali politiku jen jako výtah k moci.

Jaký byl důvod vašeho odvolání?

Žádný důvod uveden nebyl. Jediné, co řekli, bylo, že opozice společně s přeběhlíky měla v daný okamžik většinu jednoho hlasu.

Vy ale asi máte nějaké tušení, co za tím bylo…

Snaha o rozštěpení koalice.

Měli jste v koalici nějaké problémy?

Problémy jsme měli. Tři naši členové jednoznačně upřednostnili své vlastní osobní zájmy a ambice nad zájmy hnutí a města.

Jaké zájmy tedy ti tři vaši zastupitelé měli?

Pomstou počínaje, přes to, že nebyly naplněny jejich mocenské ambice. Měli představu, že nové hnutí je výtahem k moci, nebo dokonce bohatství, úspěšnosti a podobně. To se nenaplnilo, takže hledali cestu, jak to udělat jinak, aby se začalo znovu jednat, aby se nějakým způsobem do toho mohli znova zapojit. Ale vzhledem k jejich postoji lze předpokládat, že by s normálně uvažujícími politickými stranami chtěl mít do budoucna někdo něco společného. V tuto chvíli byli použiti a je to jejich krátkozrakost.

Takže to nebyly spory uvnitř koalice, ale vnitřní spory v hnutí ANO?

Ale nejen v hnutí ANO. V TOP 09 byl vyloučen jeden člen, v KDU-ČSL jeden hlasoval v zásadních věcech také v nesouladu s dalšími členy. V každé z těch stran byl někdo obdobného typu jako u nás.

V Ústí nad Labem byla na základě vnitřních sporů hnutí ANO místní pobočka zrušena. Už víte, jestli vás vedení také nerozpustí?

V Ústí to bylo trochu jinak. Tam vznikly v podstatě dvě frakce. Tady u nás je to bohužel selhání tří jednotlivců.

Ale vaše kolegyně Eliška Richtrová, která hlasovala o vašem odvolání, psala nedávno vašemu šéfovi Andreji Babišovi, že hnutí ANO se v Českých Budějovicích názorově rozdělilo.

Jenže paní Richtrová názory své vydává za názory hnutí ANO a za jediné správné. Ona chtěla být primátorkou, a tím pádem nastal názorový rozkol.

Vy jste měli nějaké spory ohledně obsazení dozorčí rady Teplárny České Budějovice. Co bylo předmětem sporu?

Stará dozorčí rada, která byla asi před 14 dny odvolána, ještě prodloužila smlouvy třem vrcholovým manažerům teplárny za velice lukrativních podmínek. Protože smlouvy manažerům končily, tak nová dozorčí rada chtěla jednat o tom, že se ten systém odměňování nastaví tak, aby to odpovídalo velikosti a významu teplárny. I v porovnání s jinými teplárnami.

Proti tomu se měl postavit ale další váš člen Pavel Matoušek a následně byl odvolán?

To bylo trochu jinak. Proti tomu se postavilo hnutí ANO. Když pan Matoušek zjistil, kolik činí měsíční odměna manažera v teplárně, tak se chtěl stát jejím manažerem. Proto nezvolil novou dozorčí radu a nepokrytě si řekl o to, aby dostal místo v teplárně. Že když dostane smlouvu na čtyři roky, měsíční odměnu asi 300 tisíc, plus nějaké zlaté padáky, tak že by se vzdal i mandátu. To ilustruje jeho morální profil a jeho vztah k ANO a to, o co mu v politice šlo.

Co teď bude následovat?

Předpokládám, že jednání. Nějaké už jsme měli v pondělí, další máme v úterý večer. Budeme se snažit o takový model, který by byl stabilní. Teď už víme přesně, kolik která ze stran má opravdu mandátů.

Může se tedy stát, že budete znovu zvolený primátorem?

Ano, i to se může stát. Lze předpokládat, že sestavíme novou koalici.

Související