Jen pár hodin před tím, než začal naplno platit služební zákon, se musel se svou pozicí rozloučit jeden z nejvýraznějších ministerských náměstků Petr Drulák. Původně se přitom počítalo s tím, že se od začátku července stane politickým náměstkem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ministerstvo ale podle zjištění serveru Aktuálně.cz nakonec snížilo počet náměstků z osmi na sedm.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dosavadní druhý muž úřadu sice v Černínském paláci zůstane, ale "pouze" jako ředitel Zaorálkova politického kabinetu, který vznikne v průběhu července. V něm by měl mít na starosti přípravu strategií a koncepcí, zároveň bude moci působit jako poradce ministra.

Drulák byl dlouhodobě vnímán jako kontroverzní postava. Tuto pověst si vydobyl loni na podzim, kdy kritizoval "havlovské" pojetí zahraniční politiky. Plusové body si nezískal ani návrhem nové koncepce zahraniční politiky, z něhož v uniklé pracovní verzi zmizel výslovný důraz na lidská práva. Ve finální podobě dokumentu se však Česko k podpoře lidských práv vrátilo.

Místo Druláka člen pražské ČSSD Kaucký

Místo politického náměstka po Drulákovi nyní převezme Lukáš Kaucký. Angažmá dosavadního odborného náměstka pro řízení sekce logistiky by mohlo zmírnit třecí plochy, které vyvolávaly některé Drulákovy postoje. Tento krok bezesporu najde pozitivní odezvu i ve vládě a zejména v řadách sociální demokracie.

Kaucký je totiž někdejší předseda Mladých sociálních demokratů a jako člen pražské buňky strany (je zároveň zastupitelem hlavního města) byl na nedávném sjezdu delegátem. Podle služebního zákona by se však musel minimálně této funkce vzdát, když zákon výslovně říká, že "představený nesmí po dobu trvání služebního poměru vykonávat žádnou funkci v politické straně". Oproti Drulákovi, který členem ČSSD nebyl, bude také moci prosazovat stranické priority.

Změny se dotknou i Martina Prose, který na ministerstvo zahraničí přišel teprve před necelými dvěma týdny. Někdejší náměstek Andreje Babiše (ANO), který měl na ministerstvu financí na starost oblast IT, by se měl stát náměstkem provozně-ekonomické sekce.

Na starosti tak kromě správy majetku bude mít i rozpočet ministerstva, což s sebou může přinést i trochu paradoxní situaci. Při vyjednáváních o rozpočtu totiž Pros pravděpodobně přijde do styku se svým bývalým šéfem Babišem, který se s ním nerozešel zrovna v dobrém.

Související