Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová navrhla tresty v korupční kauze soudce Ondřeje Havlína. Pohybují se od desetitisícových pokut až po odnětí svobody.

Nejvyšší trest ve výši šesti roků vězení chce Bradáčová pro Havlína, státnímu zástupci Františku Fialovi navrhla 3,5 roku vězení a Ludvíku Sýkorovi 1,5 roku za mřížemi.

Pro další obžalované chce žalobkyně peněžité tresty v rozmezí od 30 do 100 tisíc korun. V jejich v případě by jim trest za mřížemi hrozil poté, co by tyto částky neuhradili.

"U soudce a státního zástupce nelze tolerovat žádný úplatek," řekla Bradáčová během své zhruba tříhodinové závěrečné řeči. V ní několikrát zopakovala, že mezi Havlínem, dalšími svědky a obžalovanými panovaly klientelistické vztahy.

 "Z odposlechů a záznamů z jeho kanceláře vyplývá, že u obžalovaných měl respekt a přátelské vztahy," uvedla Bradáčová.

Havlín se až na první líčení v tomto případě soudu neúčastní. Říká, že je nemocný.

Podle obžaloby se přímo podílel na šesti z osmi případů, které policisté zadokumentovali. Havlín je kromě ovlivňování dopravních nehod obžalován i z nedovoleného přechovávání zbraně Taurus, kterou bývalý soudce převezl z Bulharska do Čech. Bradáčová během své závěrečné řeči řekla, že chce, aby byl odsouzen i pro trestný čin nadržování.

Podle ní bylo běžné, že Ondřej Havlín domlouval manipulaci s dopravními nehodami opilých řidičů přímo ve své kanceláři číslo 403 v budově Obvodního soudu pro Prahu 2.

Nejvyšší částku - 200 tisíc korun - přitom Havlín a advokátní koncipient a bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl požadovali po řidiči, kterému v krvi naměřili 2,68 promile alkoholu.

Související