Testy nepotvrdily nákazu koronavirem MERS u třiatřicetiletého Čecha, který se 29. června vrátil ze soukromé cesty do Soulu v Jižní Koreji. V pátek to řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Je to už druhý případ v Česku, kdy testy podezření na nákazu vyvrátily. Mimo nebezpečí tak je i 49 lidí, kteří s mužem cestovali na zájezd do Polska.

Třiatřicetiletý pracovník cestovní kanceláře byl hospitalizován na infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce. V pátek to sdělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Muž pracovně doprovázel zájezd cestovní kanceláře Alpina do Polska. Pokud by u něj testy nákazu potvrdily, kancelář by klientům vrátila peníze za zrušený zájezd.

Muž ukončil cestu autobusem do Polska v Ostravě s příznaky celkové slabosti a horečkou nad 39 stupňů Celsia. Podle informací ČTK si zřejmě přivolal záchranáře sám. Autobus s turisty, kterých podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela bylo přibližně 50, pokračoval do Krakova. Odtud byl vrácen podle pokynu epidemiologa, aniž cestující měli možnost autobus opustit, uvedl ministr.

Kvůli podezření na nebezpečný virus ostravský hygienik rozhodl, aby byl muž okamžitě převezen na speciální oddělení na Bulovce, které je na podobné případy připraveno a vybaveno. Převážen byl sanitou za doprovodu policie ve speciálním bio vaku.

Na Bulovce byl muž ve speciálním uzavřeném bioboxu, izolován od okolí.

Testy provedla laboratoř Státního zdravotního ústavu, přeprava i zacházení se vzorky se řídí přesně danými bezpečnostními pravidly, uvedla v České televizi primářka infekčního oddělení Bulovky Hana Roháčová.

Hygienici současně rozhodli o umístění cestujících z autobusu do karantény. Riziko přenosu nákazy na ostatní v autobuse nebylo podle ministra nulové, šlo o klimatizovaný prostor s cirkulací vzduchu.

Podle informací ČTK nebyli lidé v karanténě v nemocnici, ale jiném zařízení. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová řekla, že se jedná o zařízení hasičů na Ostravsku.

Pokud by se nákaza potvrdila, čekala by cestující domácí karanténa, v případě příznaků nemoci převoz na Bulovku, dodala mluvčí. Němeček uvedl, že v případě potřeby je kromě Bulovky v záloze ještě vojenské zařízení vybavené pro tyto účely.

Doba od nákazy do propuknutí příznaků může být podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty až 14 dnů.

K přenosu dochází těsným kontaktem, zatím žádná studie neprokázala, že se MERS může šířit i během inkubační doby.

V červnu se objevil první případ podezření na MERS, tehdy se jednalo o pětadvacetiletého muže, který se rovněž vrátil z Koreje s rýmou a teplotou. Vyšetření následně ukázalo, že nakažen není.

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012, od té doby tam na ni zemřelo na 450 lidí. V Koreji nemoc propukla v květnu. Nakazilo se tam 183 lidí, z nich 33 zemřelo, dalších 102 se vyléčilo, 48 se nadále léčí.

MERS se projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby. 

Související