Poslanec ČSSD Ladislav Šincl už má připraven návrh sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru na zahájení disciplinárního řízení s předsedou ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Oba politici se dostali do sporu kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k vládní novele zákona o pojišťovnictví, kterou má dolní komora schvalovat příští středu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Šincl tvrdí, že Babiš ho a jeho rodinu při neveřejné diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš nařčení ze zastrašování odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance.

Šincl předtím na sněmovním plénu naznačoval, že za nynějšími výhradami ministerstva financí k jeho pozměňovacímu návrhu by mohly být obchodní zájmy ministra financí a šéfa ANO. Babiš jeho vystoupení označil za "sprostý koaliční podraz". Omlouvat se Šinclovi nehodlá. Babiš už dříve řekl, že z případného řízení nemá obavy a je připraven se zodpovídat.

Podání návrhu na zahájení disciplinárního řízení s Babišem doporučil Šinclovi poslanecký klub ČSSD. Výbor se schází v úterý odpoledne, aby projednal informaci o podaných majetkových přiznáních poslanců a dalších funkcionářů za loňský rok. Je možné, že by se mohl začít zabývat i Šinclovým podáním.

Spor obou politiků řešila i koaliční rada, která se shodla na tom, že by si ho měli vyjasnit Babiš se Šinclem. Šincl ale uvedl, že se s Babišem scházet nechce.

Věcně se spor vede o změny v provizích pojišťovacích zprostředkovatelů. Šinclův pozměňovací návrh směřuje k jejich omezení a zamezení současné praxe, kdy zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Ministerstvo financí reagovalo vlastním pozměňovacím návrhem, který garantuje vyšší hodnotu odkupného, tedy peněz, které spotřebitel obdrží při výpovědi pojištění.

Vláda ve středu rozhodla, že ze sněmovny stáhne jinou předlohu, a to novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. V něm by se prý měla záležitost řešit. Frakce ANO už ohlásila, že novelu o pojišťovnictví podpoří ve vládním znění, pozměňovací návrhy ne.

V disciplinárním řízení před mandátovým a imunitním výborem hrozí pokuta až do výše jednoho poslaneckého platu. V minulosti dostal sankci 10 tisíc korun někdejší poslanec ČSSD David Rath za vyjádření vůči Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), že asi není "úplně ve střízlivém stavu". Rath se pokutě bránil i u soudů, neuspěl. Disciplinárnímu řízení čelil loni i Kalousek za to, že nazval poslance KSČM Zdeňka Ondráčka komunistickým fízlem. Výbor rozhodl o omluvě, sněmovna, k níž se Kalousek odvolal, žádný verdikt nepřijala. Kalousek se tak omlouvat nemusel.

 

Související