V příštích týdnech přetrvají vedra, ochladí se až koncem července. Objeví se sice bouřky, ale srážek bude méně než obvykle. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Silné bouřky podle ústavu zasáhnou už v sobotu západní Čechy. Teploty o víkendu vystoupají až na 37 stupňů.

Celý červenec bude podle ČHMÚ ve srovnání s teplotami v minulých letech nadprůměrný. "Déletrvající ochlazení by mělo přijít až na konci července," oznámili pracovníci ústavu. Nejvyšší hranice denních teplot se zřejmě bude držet těsně pod třicítkou a teplotní minima v noci asi neklesnou pod deset stupňů.

Meteorologové v sobotu také zpřísnili dřívější výstrahu před vedry. Velmi vysoké teploty podle nich zasáhnou o víkendu celou zemi, v neděli to má být dokonce až 37 stupňů Celsia.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zároveň bude i po příští čtyři týdny s velkou pravděpodobností stále sucho. "Až do konce července se očekává méně srážek, než obvykle v tomto období spadne. Deficit srážek, který je na území České republiky od začátku roku, se tak bude i nadále prohlubovat," sdělili meteorologové.

Sucho bude i navzdory bouřkám, které zřejmě zasáhnou Česko už v sobotu. Od sobotního odpoledne až do noci na pondělí se podle ČHMÚ objeví bouřky na území Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Přinesou i krupobití, přívalové deště a nárazy větru.

V Jizerských horách v sobotu zemřel starší muž po kolapsu způsobeném fyzickou námahou v tropických teplotách. V horách na Jizerce zasahovala letecká záchranná služba po poledni. "Muž ve věku přes devadesát let měl po fyzické námaze kolaps s následnou zástavou srdce. Zemřel po resuscitaci," uvedla mluvčí.

Na zhruba polovině meteorologických stanic v Česku v sobotu padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo stejně jako v pátek v Doksanech na Litoměřicku, kde rtuť teploměru vystoupala na 36,5 stupně Celsia. Na řadě míst pak teplota dosáhla hodnot těsně pod 36 stupni.

Související