Druhý červencový týden budou čeští poslanci spěchat, aby mohli odjet na dvouměsíční prázdniny. Na čtyři dny trvající schůzi hodlají ve zrychleném tempu projednat minimálně šestadvacet vládních zákonů.

A pokud nebudou stíhat, jsou mimořádně ochotní jednat i v sobotu. To by se stalo poprvé od velkých obstrukcí proti reformám Nečasovy vlády před čtyřmi lety.

Poslance přitom rozhodně nečekají žádné nevýznamné novely – rozhodovat se má o klíčových vládních záměrech, jako je třeba elektronická evidence tržeb, konec druhého důchodového pilíře nebo další podpora biopaliv.

Rychlé jednání slibuje také opozice, přestože původně chtěla projednávání evidence tržeb znemožnit obstrukcemi. Nakonec se ale pravicové strany rozhodly dlouhé diskuse odložit na dobu až po prázdninách.

"Chtěli jsme na elektronickou evidenci tržeb vyčlenit celý pátek, abychom stihli přednést základní argumenty. Ale větší obstrukce přijdou na řadu až v dalších čteních," uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Přesně naplánované jednání se však může poněkud překvapivě zadrhnout na straně koalice. V programu zůstalo třetí čtení novely zákona o pojišťovnictví, která určí, jaké provize si mohou účtovat zprostředkovatelé pojištění.

Její autor ministr financí Andrej Babiš se kvůli zákonu v minulých týdnech ostře pohádal se sociálnědemokratickým poslancem Ladislavem Šinclem. Oba se navzájem obviňují, že jdou na ruku pojišťovnické lobby, a spor vyvrcholil schůzkou, na kterou si Babiš přinesl "složku" s informacemi o Šinclovi a jeho rodině.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ačkoliv koalice chtěla kvůli hádkám zákon raději potichu stáhnout, nakonec se hlasovat bude – a zatímco ANO podpoří verzi ministerstva financí, sociální demokraté zvednou ruce pro Šinclův návrh. To může způsobit větší komplikace než opoziční obstrukce, kterých se poslanci obávali původně.

"Trošku se bojím, aby si tím nezpůsobila obstrukce sama koalice," uvedl šéf poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.

Pokud i přes komplikaci s pojišťovnami všechno půjde podle plánu, poslanci si chtějí ještě "uklidit v programu". V překladu to znamená zbavit se řady informativních tisků, jejichž schválení se kvůli nedostatku času odkládá už měsíce – například zprávy o hospodaření Českého rozhlasu ještě z roku 2013.

Politicky nekonfliktní balíček poslanci zkusí odhlasovat už ve čtvrtek po interpelacích, pokud to nevyjde, půjdou mimořádně do práce v sobotu.

"Dohodli jsme se, že pokud všechno půjde podle dohody a zvládneme velké vládní body, tak bychom mohli využít sobotu ke schválení balíku zpráv a informací, abychom si vyčistili stůl před prázdninami," popsal neobvyklý plán předseda sněmovny Jan Hamáček.

Naposledy poslanci v sobotu jednali v roce 2011, kdy sociální demokraté zdržovali schvalování vládního reformního balíčku.

Tehdy se dokonce debatovalo do jedné hodiny v noci.

Kromě vládních návrhů a zpráv hodlají poslanci stihnout také hlasování o dvou zákonech navrhovaných poslanci.

Druhým čtením by měl projít zákon o registru smluv, který sněmovna už několikrát za sebou odložila. A do prvního čtení jde novela poslance Jana Volného z ANO, která zvyšuje daně z hazardu z dvaceti na pětadvacet procent.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.