Český cyklista Zdeněk Štybar hned při svém prvním startu na Tour de France získal etapové vítězství. Ve čtvrtek byl nejrychlejší v cíli 191,5 km dlouhé šesté etapy z Abbeville do Le Havru, jejíž finiš poznamenal hromadný pád. Při něm si Štybarův týmový kolega Tony Martin zlomil klíční kost a ze závodu odstoupil.

Štybar ze stáje Etixx-Quick Step, kterou vlastní český majitel Zdeněk Bakala, porazil o dvě vteřiny Slováka Petera Sagana, třetí dojel Francouz Bryan Coquard.

Místo kostek vyšel přístav

"Je to skvělý pocit. Každý, kdo tu startuje, si to přeje. Splnil jsem si svůj sen. Věřil jsem si v etapě na kostkách, ale podařilo se mi uspět dnes," řekl šťastný Štybar, jenže je prvním českým vítězem na Tour de France po čtrnácti letech.

Rodák z Plané navázal na triumfy Jána Svorady z let 1994, 1998 a 2001 a přidal si si druhý etapový úspěch na Grand Tour po triumfu na předloňské Vueltě.

"Myslel jsem, že bychom mohli dnes jet na Cavendishe, ale viděl jsem, že malinko odpadal, takže jsem to zkusil. Na týmovém mítinku mi řekli, že bychom to já a Michal Kwiatkowski mohl zkusit. A já cítil, že mám síly," uvedl český závodník v cíli.

Žlutý dres v ohrožení

Pro Štybarův tým to ale ve čtvrtek jinak rozporuplný den, protože se jeho lídr a vedoucí muž celého závodu Martin se stal jednou z obětí hromadné kolize, k niž došlo asi 900 metrů před cílem.

"Když spadnete v malé rychlosti, tak spadnete celou vahou těla. Doufám, že se vyhneme nejhoršímu a zítra budu moct jet," prohlásil sám Martin po závodě. Ovšem po dvou hodinách zazněl z nemocnice jasný ortel: Martin končí!

Německý jezdec nicméně i přes nepříjemný karambol Štybarovi přišel po etapě pogratulovat. "Říkal mi, ať si ten pocit vážně užiju, ale jak moc zraněný je mi neprozradil," prohlásil Štybar.

V celkovém pořadí se posunul na devátou pozici.

Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx-Quick Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Hospodářské noviny.