Praha po jednání s taxikáři ustoupila od záměru plošně přezkoušet všechny řidiče. Zkoušet bude jen ty, kteří se dopustili přestupku nebo správního deliktu, řekla novinářům primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Kromě zkoušek se debata vedla i o tvorbě cen. Předseda Asociace koncesionářů v taxislužbě Karel Holcman uvedl, že bude žádat stanovení minimální částky za kilometr jízdy. Taxikáři podle něj odvolali protestní akce, kterými hodlali blokovat dopravu v metropoli.

Primátorka minulý týden oznámila, že magistrát zhruba v polovině prázdnin začne přezkušovat všechny pražské taxikáře. Ti dostanou novou licenci pouze na pět let.

Pokud třikrát zkoušky neudělají, už je nikdy nebudou moci opakovat.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Město chtělo společně s městskou i státní policií sestavit na léto speciální týmy, které budou problémy s nepoctivými taxikáři řešit.

Mělo také iniciovat novely několika zákonů. Taxikáři na to zareagovali protestní akcí.

Na pondělním setkání se primátorka se zástupci asociace dohodla na tom, že taxikáři sepíšou podněty, nad kterými se znovu sejdou nejpozději v polovině srpna.

Co to bude znamenat pro termín účinnosti a samotné znění vyhlášky, neuvedla.

"Jakým způsobem by se zpřísnily kontroly, to bude předmětem toho, jak se domluvíme v srpnu," doplnila Krnáčová. Vyhlášku projedná zastupitelstvo v září nebo v říjnu, řekla primátorka.

Pondělní náhlou změnu postoje města vůči problematice taxislužby primátorka na dotaz novinářů jednoznačně vysvětlit nedokázala.

"Protože jsme si zvážili, kolik by to trvalo času... další systémová opatření bychom chtěli představit v srpnu," vysvětlovala Krnáčová.

Holcman přístup města přivítal, průběh debaty chválil. "Paní primátorka je první z řady primátorů, která nám vyšla vstříc, a došlo k nějaké dílčí dohodě," komentoval za taxikáře.

V Praze je podle magistrátu evidováno téměř 4000 vozidel taxislužby, ve skutečnosti jich ale po městě jezdí víc. Počet takzvaných problematických řidičů městská policie i magistrát odhadují na několik desítek.

Související