Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath obžalovaný z korupce v úterý pokračoval v závěrečné řeči před soudem. Hrozí mu až 12 let vězení. Ovlivňování veřejných zakázek od začátku odmítá. Případ řeší Krajský soud v Praze, zabývá se jím už od srpna 2013.

Rath zahájil závěrečnou řeč v pondělí odpoledne a mluvil zhruba dvě hodiny. Po jednání odhadoval, že je teprve ve třetině.

V úterý uvedl, že se ve svém projevu dostal zhruba do dvou třetin. Zbývá mu ještě vyjádřit se k zakázkám na vybavení středočeských nemocnic či k závěrečné řeči státního zástupce.

Obžalovaný má na závěr ještě nárok na tzv. poslední slovo. Soud se pak poradí a vyhlásí termín rozsudku.

Před Rathem přednesla v pondělí závěrečnou řeč jeho obhájkyně, která navrhla, aby soud jejího klienta zprostil obžaloby, protože se podle ní tvrzení vyšetřovatelů neprokázala.

Žalobce pro něj navrhl nejméně devět let a propadnutí majetku.

Bývalý významný politik, který nyní působí v Hostivicích jako lékař, je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic. Tendry byly vyhlášeny v době, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Rath obžalobu odmítá, podle něj jde o politický proces.

On-line přenos ČTK

 
Související