Počet lidí, kteří se v Praze přepravují na kole, vloni vzrostl o čtvrtinu. Automatické sčítače zaznamenaly více než 3,8 milionu cyklistů. Nejvíc jich jezdí v červnu. Vyplývá to z pražské dopravní ročenky.

Mezi nejvytíženější cyklostezky v metropoli jednoznačně patří pravobřežní vltavská trasa, která vede z Troji na Zbraslav. V Modřanech po ní vloni projelo skoro 500 tisíc lidí. Na nábřeží nedaleko vyšehradského tunelu napočítal automat přes 340 tisíc cyklistů, jižně od Trojského zámku projelo více než 400 tisíc sportovců.

Na bicykl lidé nejčastěji usedají na jaře a v létě. Mezi nejoblíbenější měsíce patří kromě června i prázdninová doba, tedy červenec a srpen. Naopak nejméně se na kole jezdí v prosinci a v lednu.

Automatické cyklosčítače umožňují získávat data celoročně 24 hodin denně. Přináší přehled o cyklistickém provozu v různých ročních obdobích i v jednotlivých dnech. První přístroje technici instalovali na podzim roku 2009. Letos jich je na různých místech 25.

V Praze je 430 kilometrů značených cyklotras. V letošním roce má magistrát na rozvoj cyklistické dopravy připraveno v rozpočtu asi 50 milionů korun.

Související