Rozsudek nad bývalým poslancem a středočeským hejtmanem Davidem Rathem padne 23. července ve 13:00. Rozhodl o tom ve středu soudce Robert Pacovský poté, co Rath po třech dnech dokončil svou závěrečnou řeč. Rozhodnutí bude nepravomocné a bývalý politik se bude moci v případě odsouzení odvolat k vrchnímu soudu. Rathovi hrozí za ovlivňování veřejných zakázek a korupci až 12 let vězení, žalobce Petr Jirát navrhl nejméně devět let a propadnutí majetku. Rath obžalobu odmítá a kauzu považuje za politický proces.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hlavní líčení u Krajského soudu v Praze trvá od srpna 2013. Rath hovořil čistého času přes 11 hodin. Státní zástupce Petr Jirát řekl, že tak rozsáhlou závěrečnou řeč ve své praxi nezažil.

Rath podrobně rozebíral jednotlivě veřejné zakázky, které podle obžaloby provázela korupce. Zabýval se také tzv. ovládací smlouvou mezi nemocnicemi, která platila v době, kdy byl hejtmanem. Podle ní byla řídicí nemocnicí kladenská. Jirát tvrdí, že ji Rath využíval k ovlivňování veřejných zakázek. Podle Ratha o tom ale neexistuje jediný důkaz.

Bývalý politik odmítá, že by se s jeho vědomím ovlivňovaly veřejné zakázky ve Středočeském kraji. Často v závěrečné řeči také kritizoval použití a přepisy odposlechů. Hojně z nich citoval a tvrdil, že z nich vůbec není zřejmá konspirace, o které hovoří obžaloba. Nahrávky jsou podle něj vytržené ze souvislostí, často jim není rozumět a mnohdy jde o pouhé tlachání u vína a jídla.

Jirát viní bývalého významného politika známého řečnickými výstupy ve sněmovně z podílu na ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v době, kdy byl hejtmanem. Tendry financované zčásti Evropskou unií měly prý předem vybraného vítěze, což provázela podle obžaloby korupce.

On-line reportáž ČTK