Prezident Miloš Zeman jmenoval Mikuláše Beka na další funkční období rektorem Masarykovy univerzity, řekl ve čtvrtek hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Oproti zvyklostem se s ním ale prezident na Pražském hradě nesetkal a dekret mu společně s dopisem poslal po ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD).

Bek, který měl se Zemanem spory, ve čtvrtek dopoledne o svém jmenování nevěděl, informaci dostal z médií. 

"K formě předání dekretu se nechci vyjadřovat, protože platí: de gustibus non est disputandum. Tedy o vkusu se sice dá vést spor, nedá se ale rozhodnout rozumnou diskusí. A vkus máme odlišný," napsal Bek na svém profilu v sociální síti Facebook.

Nové funkční období Bekovi začne od září. S jeho jmenováním na začátku července vyslovila souhlas i vláda.

Prezident obvykle zve rektory při jmenování na Pražský hrad, kde jim dekret předá při slavnostním ceremoniálu.

"Pan prezident zvolil následující postup. Ten příslušný jmenovací dekret byl ve čtvrtek zaslán ministryni školství, mládeže a tělovýchovy společně s dopisem prezidenta republiky a s žádostí o předání dekretu jmenovanému," řekl Ovčáček.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zeman má podle něj právo zvolit si variantu, jakým způsobem dekret předá.

"Může si zvolit variantu předání na Pražském hradě, může ale také zvolit variantu předat jmenovací dekret prostřednictvím školství a takto to pan prezident také učinil," dodal Ovčáček.

Nevidí důvod, proč záležitost zdůvodňovat.

Padesátiletý muzikolog řídí druhou největší univerzitu v Česku od roku 2011. Znovu byl do funkce rektora v dubnu navržen Akademickým senátem MU. Byl jediným kandidátem. Dostal 41 hlasů, pět členů senátu hlasovalo proti, tři se zdrželi. Vedle jiných úkolů chce pracovat na sblížení přírodovědných a humanitních oborů.

Bek Zemanovi neumožnil v době kandidatury na prezidenta vystoupit před studenty univerzity. Jako důvod uvedl blížící se volby.

Prezident Beka následně dvakrát nepozval na oslavy 28. října. Na dotaz, zda jsou za osobním nepředáním dekretu osobní spory, Ovčáček řekl, že dostatečnou odpovědí je, že Zeman jmenování podepsal.

Související