Zástupce České republiky zatím nikdo nekontaktoval v případu pětice zmizelých Čechů. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) potvrdil, že v Libanonu probíhají pátrací akce za pomoci partnerů ze zpravodajských služeb cizích zemí. Šéf české diplomacie dále odmítl potvrdit spekulace o identitě jednotlivých mužů. Do oblasti resort v úterý vyslal dva své experty.

"Vyzývám všechny, kdo vyjíždějí do rizikových oblastí, aby si našli dostatek informací o místní bezpečnostní situaci," řekl Zaorálek. Ministr zároveň varoval, že počet případů pohřešování Čechů v cizině může růst. Rizika jsou prý větší než kdy dřív.

Kvůli nedostatku informací se stále počítá s únosem jako jen jednou z možností. Nelze prý ani potvrdit, zda jsou Češi stále na území Libanonu.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přitom v úterý zmizení pětice právě za únos označil. "Únos Čechů v Libanonu je určitě vážná věc. Ti, kteří by jim měli pomoci, dělají maximum. Ti, kteří o tom mluví, by měli sdělovat minimum. V opačném případě dosáhnou jediného: ohrozí výsledek akce," reagoval na Twitteru na zpravodajství o případu.

"Pro nás to jsou prostě čeští občané a hledáme cesty, jak jim pomoci a co nejméně uškodit," řekl Zaorálek. V úterý večer bude ministr Zaorálek o situaci informovat premiéra a ostatní členy vládního Výboru pro zpravodajskou činnost. Krizový štáb znovu zasedne v pátek.

"Do Libanonu míří dva experti na tuto oblast kvůli posílení spolupráce s libanonskou stranou při řešení tohoto případu," řekla  mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Bližší podrobnosti k těmto odborníkům a jejich úkolům sdělit nechtěla.

Libanonská policie nalezla taxi pohřešovaných a jejich osobní věci v údolí Bikáa u syrských hranic. Podle libanonského tisku a vyšetřovatelů byli nejspíš uneseni a případ dávají do souvislosti s Alím Fajádem, který byl loni v dubnu spolu se dvěma muži v Praze zatčen a čeká, zda bude vyhoštěn do USA.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Českou skupinu tvořili dva novináři z regionální televize, kteří do Libanonu údajně jeli točit reportáž o uprchlících na libanonsko-syrské hranici, tlumočník a Fajádův advokát, který podle jeho právní kanceláře navštívil Libanon kvůli případu svého klienta.

Pátý zmizelý Čech je podle libanonských médií vysoce postavený bezpečnostní činitel. Podle českého tisku muž v minulosti sloužil jako armádní zpravodajec a má zkušenosti z Afghánistánu. Do Libanonu ale podle advokátní kanceláře cestoval jako bezpečnostní poradce skupiny.

Spolu s nimi zmizel i Saíb Munír Taán, bratr Fajáda, který byl v Česku zadržen kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Kvůli tomuto spojení libanonská média tvrdí, že cílem únosu může být snaha získat svobodu pro Fajáda. Jeho právník i zástupci rodiny to ale odmítli.

Související