Sedmačtyřicetileté ženě z Dačicka hrozí stíhání kvůli šíření poplašné zprávy o migrantech a trest odnětí svobody až na dva roky. Na Facebooku zveřejnila koncem minulého týdne smyšlenou zprávu o tom, že v obci Lidéřovice na Jindřichohradecku nedaleko rakouských hranic skupina arabských uprchlíků zemědělci podřezala hospodářská zvířata a policie následně v místě zadržela 90 migrantů, řekla v úterý mluvčí krajské policie Hana Millerová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Žena 16. července v podvečer zveřejnila na svém účtu sociální sítě Facebook zprávu o tom, že v obci Lidéřovice skupina arabských uprchlíků drobnému zemědělci bezdůvodně podřezala veškerá hospodářská zvířata. Dle tvrzení ženy přežil pouze kůň, který byl bezpečně zavřený," uvedla mluvčí.

Žena na internetu navíc uvedla, že po policejní akci s termovizemi bylo deset lidí pochytáno a dalších asi 80 bylo dopadeno v okolí Starého Města pod Landštejnem, kde údajně zabrali obydlený dům.

Případ řeší dačičtí policisté v režimu zkráceného přípravného řízení, ženě zatím nebylo sděleno podezření. Podle Millerové není žena zbavená svéprávnosti ani způsobilosti k právním úkonům, její duševní stav kvůli činu zatím nikdo nezkoumal.

Motivy a pohnutky, které ji k činu vedly, nejsou zatím zřejmé. "Je třeba, aby občané podobné zprávy nešířili a nebavili se jimi v době, kdy EU řeší problém přerozdělení desetitisíců žadatelů o azyl, kteří se nyní nacházejí v Itálii a v Řecku, to zneklidňuje obyvatelstvo," poznamenala mluvčí.

Související