Ve středu ráno se srazilo Pendolino s nákladním autem u Studénky. Dva lidé zemřeli. "Oba mrtví jsou muži. Jeden zemřel okamžitě, druhý během našeho zásahu," řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Jedná se o dva cestující z vlaku ve věku 39 a 49 let. Strojvedoucí je velmi vážně zraněn, zřejmě přišel o obě nohy.

Pět lidí je těžce zraněno, tři z nich jsou v ohrožení života. Přes deset dalších osob je zraněno lehce. Kromě 12 lidí z vlaku jsou mezi zraněními i ti, kteří se pohybovali na nástupištích a zasáhly je kameny nebo trosky auta. Zranění jsou v nemocnicích v Ostravě, Novém Jičíně a Bílovci.

Policisté a hasiči kolem sedmé hodiny večer dokončili odklízení místa nehody a přejezd, na kterém vlak smetl polský kamion, se otevřel. Trať zůstala uzavřená až do deváté hodiny večer, kdy železničáři uvolnili jednu kolej. Druhou otevřou v noci na čtvrtek, další dvě koleje zůstanou neprůjezdné.

Ke srážce došlo v 7.43, vlak jel z Bohumína do Františkových Lázní. Vlak kamion doslova rozpáral.

Materiální škody dosahují téměř 160 milionů korun, z toho 150 milionů korun jsou na vlaku. Výši škod upřesnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. První odhady hovořily o škodě skoro 90 milionů korun.

Mluvčí Českých drah Kateřina Šubová uvedla, že dopravce nyní s dodavatelem vlakových souprav řeší, zda půjde první vůz vlaku Pendolino opravit. Na čtyři miliony vyčíslila škodu polská přepravní společnost, které patřil kamion. Přibližně 3,7 milionu korun bude stát oprava poškozeného železničního svršku.

Příbuzní obětí dostanou od Českých drah zálohu odškodného v minimální výši 21 tisíc eur (téměř 570 000 korun). V případě zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená. Sdělil to mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Peníze podle něj bude společnost posléze vymáhat na viníkovi nehody.

"České dráhy budou uplatňovat náhradu veškerých škod vzniklých při nehodě na viníkovi, respektive na jeho pojišťovně, a z těchto zdrojů by měla být finálně vyplacena také veškerá odškodnění," uvedl mluvčí a doplnil, že zálohy odškodného stanovuje evropská legislativa a dráhy je podle ní musí vyplatit bez ohledu na to, zda odpovídají či neodpovídají za újmy či škody způsobené nehodou.

Všichni poškození, kteří utrpěli škody na zdraví a na majetku, je mohou hlásit pojišťovně Generali, u jejíž sesterské společnosti v Polsku měl kamion uzavřené povinné ručení.

Pět zraněných bylo hospitalizováno ve Fakultní nemocnici Ostrava. "Čtyři pacienti jsou ve vážném stavu, z toho dva v kritickém. Jsou to ve třech případech takzvaná polytraumata čili mnohoorgánová postižení - zhmoždění mozku, plic, krvácení do dutiny břišní, natržení různých orgánů, takže velmi závažná poranění, včetně amputací končetin," uvedl ředitel nemocnice David Felt. Dva pacienti s nejtěžšími poraněními byli operováni, jsou v umělém spánku.

Nemocnici ve středu navštívil premiér Bohuslav Sobotka v doprovodu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (oba ČSSD). "Jsem velmi rád, že systém zdravotní péče zafungoval velmi dobře, velmi urgentně. Jsem rád, že fakultní nemocnice velmi pružně vyčlenila lůžka pro tyto pacienty. Přijel jsem se ujistit, jestli se jim dostává veškeré dostupné zdravotní péče. Jsem rád, že ta péče a pozornost je tady ve fakultní nemocnici na velmi vysoké úrovni," uvedl Sobotka.

Řidič zůstav mezi závorami

Řidič, který vjel na koleje v době, kdy už svítila červená světla, seděl v době nárazu v kabině kamionu. Vůz zůstal uvězněný mezi závorami. Řidič z auta vystoupil v šoku až po srážce. Svou dopolední informaci, podle které šofér z vozu vystoupil před srážkou, nyní upřesnil mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Řidič byl podle policie střízlivý.

Šlo o polský kamion, který převážel plechy. Do Studénky míří i zástupce firmy, které nákladní automobil patřil. Podle ministra vnitra Milana Chovance policie řidiče zadržela. Do večera jej nevyslechla, řidič byl v péči lékařů. Policie ho pravděpodobně obviní z obecného ohrožení, za což mu může hrozit až desetileté vězení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle odborníků se řidič dopustil fatální chyby, když závory neprorazil a z kolejí neodjel. Strojvedoucí nemohl nehodě zabránit, uvedl Jindřich Hlas z Federace strojvůdců. V dané rychlosti prý byla brzdná dráha až dva kilometry.

Podle předsedy představenstva Českých drah Pavla Krtka bylo ve vlaku 145 cestujících. V prvním nejpoškozenějším vagonu jelo 31 lidí. České dráhy chtějí zraněné i pozůstalé odškodnit. "Samozřejmě budeme zpětně vymáhat vyplacené odškodné po viníkovi," dodal Krtek.

Aby se do budoucna podobným tragédiím zabránilo, je podle Krtka potřeba přehodnotit plánování výstavby železniční infrastruktury. "Je potřeba si rozmyslet, proč v České republice potřebujeme na klíčových tratích tolik přejezdů. A proč se nebudují nadjezdy a podjezdy," myslí si předseda představenstva Českých drah. Na potřebnost nadjezdů upozornil i Hlas z Federace strojvůdců.

Motor z auta byl nalezen až 200 metrů od nehody a vlaku se podařilo zastavit až asi dva kilometry za místem srážky na přejezdu. "Po nárazu soupravy ve vysoké rychlosti byl náklaďák vlečen cca 300 metrů, načež došlo i k menšímu požáru," píše SŽDC.

Vlak, Studénka, nehoda

Na trati mezi Ostravou a Hranicemi vlaky ve středu už asi nepojedou. "V místě jsme zavedli desítky náhradních autobusů, navezli jsme vodu pro cestující do stanic," řekl Krtek. Pendolino, které jede do Košic, skončí v Hranicích na Moravě, všichni cestující budou přepraveni autobusy do Ostravy-Svinova. Odtamtud bude pokračovat na Slovensko jiný vlak. Železnice by měla být znovu v provozu po půlnoci.

Na opačné trase mezitím jeli Pendolinem do Ostravy i členové vlády na své zasedání. V Hranicích na Moravě však museli vystoupit, stejně jako ministr financí Andrej Babiš, který jel o hodinu dříve RegioJetem.

Premiér a ministři zdravotnictví, vnitra a dopravy se poté oddělili od zbytku vlády a zamířili na místo nehody. Zbytek vlády přejel do Ostravy autobusy. Opožděné jednání vlády bylo zahájeno minutou ticha za oběti neštěstí.

Nehoda, Studénka - mapa

Členové vlády vyjadřovali soustrast pozůstalým obětí. "Srážka vlaku s kamionem u Studénky je velkým neštěstím. Chci vyjádřit účast se zraněnými a jejich rodinami a blízkými," napsal na sociální síti vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Upřímnou soustrast pozůstalým obětí vlakového neštěstí ve Studénce a modlitbu za všechny zraněné," poznamenal jeho stranický kolega a ministr zemědělství Marian Jurečka.

K nehodě se vyjádřil i prezident České republiky Miloš Zeman: "Jsem v mysli s blízkými obětí vlakového neštěstí i se zraněnými," uvedl Zeman.

Soustrast rodinám obětí vyjádřila i polská ambasáda v ČR a velvyslankyně Gražyna Bernatowiczová.

"Velvyslanectví Polské republiky v Praze spolu s velvyslankyní Gražynou Bernatowicz vyjadřují nejhlubší soustrast rodinám obětí dopravní nehody v Studénce s účastí občana Polské republiky. Připojujeme se k zármutku osob postihnutých nehodou, která stala život a zdraví našich drahých českých přátel," uvedla ambasáda na svých webových stránkách.

Ve středu ráno havarovalo Pendolino i na jihu Polska. Při srážce s osobním autem utrpěl řidič vozidla poranění hlavy.