Soud ve čtvrtek poslal bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha na 8,5 roku do vězení za korupci při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Zároveň mu uložil propadnutí majetku v hodnotě zhruba 21 milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Rath se jednání u soudu neúčastnil, jeho advokátka se na místě odvolala.

Rathovi hrozilo 12 let vězení, žalobce navrhoval nejméně devítiletý trest. Případem se zabývá od srpna 2013 Krajský soud v Praze. 

Podle čtvrtečního verdiktu soudu bývalý poslanec bral úplatky při zakázkách na opravy staveb a modernizaci nemocnic. Peněžitý trest se týká osmi milionů korun zabavených při domovní prohlídce, sedmi milionů, které měl Rath v krabici od vína při zatčení policií v polovině května 2012 v Rudné u Prahy, pěti milionů, které má v úschově u advokáta na účtu, a částky 44 500 eur. Žalobce navrhoval propadnutí veškerého majetku.

Kauza Rath: Rozsudek

Kdo další půjde před soud? Jak probíhalo vyšetřování a jaké byly hlavní důkazy v celé kauze?

Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.

"Zajímavé zjištění, žijeme v zemi, kde se navrhuje propadnout majetek, který obviněnému vůbec nepatří. To znamená, pokud já správně chápu ten rozsudek, tam mně má propadnout něco, co není moje," prohlásil Rath.

Soudce Robert Pacovský výslovně odmítl, že by při hlavním líčení podléhal vnějším tlakům, jak naznačovala dříve obhajoba. Při odůvodnění rozsudku zdůraznil, že "soud kategoricky vylučuje, že by v rámci rozhodování podléhal vnějším tlakům, po celou dobu řízení vyvíjel maximální úsilí, aby bylo jednání vedeno vůči všem stranám korektně a podle zákona".

"Bylo uskutečněno rozsáhlé dokazování, je zcela postačující, aby bylo možné uskutečnit závěry, které jsme konstatovali, aby byly objasněny všechny skutečnosti," dodal soudce.

Odposlechy, které soud použil jako důkaz, byly podle soudu srozumitelné. Pacovský řekl, že vycházel ze záznamů, nikoliv policejních přepisů. Obhajoba dříve opakovaně namítala, že přepisy nejsou přesné a záznamům většinou není rozumět. "Odposlechy jsou téměř stoprocentně zřetelné. U elektronické komunikace nelze zpochybňovat, kdo s kým komunikoval," uvedl soudce při odůvodnění rozsudku.

Odposlechy místností a telefonů podle soudu dokazují předávání úplatků. Významně také prý pomohla i výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná z 11 obžalovaných v kauze přiznala ke korupci a soud ji v první části případu přiznal v dubnu pozici spolupracující obviněné a dostala podmíněný trest.

"Máme za to, že vina byla bezesporu prokázána," řekl Pacovský. V kauze se potvrdilo, že firmy dělaly při veřejných zakázkách takzvané křoví, uvedl Pacovský. Tendry, které byly údajně předem domluvené pro určeného vítěze, tak vypadaly navenek v pořádku.

Spolu s Rathem soud ve čtvrtek poslal na pět let do vězení i slovenskou podnikatelku Lucii Novanskou a uložil jí peněžitý trest půl milionu korun. Podle obžaloby organizovala zmanipulované zakázky. Ani Novanská se jednání neúčastnila a k obžalobě se dosud nevyjadřovala soudu ani médiím. Její advokátka se na místě odvolala.

Sledovali jsme online

 
23.7.2015 12:22 | On-line reportáž

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže ze soudu, kde bude vynesen rozsudek v kauze Davida Ratha, obžalovaného z korupce při veřejných zakázkách.

23.7.2015 12:23 | Vynesení verdiktu začne ve 13.00

Vynesení verdiktu soud naplánoval na 13.00. Již nyní je však chodba před jednací síní zaplněna zástupci médií.

23.7.2015 12:24 | Rath nepřijde

Podle informací Aktuálně.cz a HN Rath k soudu nedorazí, ačkoliv minulý týden tvrdil, že přijde. Soud nicméně může vyhlásit verdikt i v nepřítomnosti obžalovaného.

23.7.2015 12:25 | Jirát: Očekával jsem tento postup

Státní zástupce Jirát řekl, že pokud Rath nebude souhlasit s vyhlášením verdiktu ve své nepřítomnosti, nebude soud dnes moci rozsudek vynést. Žalobce prý tento Rathův postup čekal.

23.7.2015 12:29 | Pacovský: Vynesení rozsudku by nemuselo proběhnout hladce

I předseda soudního senátu Robert Pacovský zřejmě tušil, že dnešní vynesení rozsudku by nemuselo proběhnout zcela hladce. Ještě před informací o Rathově pravděpodobné nepřítomnosti řekl, že má v plánu vyhlásit rozhodnutí, že ale zároveň nemůže vyloučit procesní komplikace.

23.7.2015 12:42 | Nepřijde ani Lucia Novanská

Advokátka Rathovy spoluobžalované Lucie Novanské řekla novinářům, že její klientka dnes rovněž nepřijde. Souhlasí prý ale s vyhlášením rozsudku ve své nepřítomnosti. Právnička si zároveň nemyslí, že by Rath chtěl zabránit vynesení verdiktu.

23.7.2015 12:43 | Názor právníka

Nepřítomnost Davida Ratha by na vynesení rozsudku neměla mít vliv. "Neprovádí se žádné důkazy, ke kterým by se mohl nebo měl vyjadřovat. Když jde jen o vyhlášení rozsudku, neexistuje žádné jeho právo, které by mohlo být omezeno tím, že není přítomný," říká právník Rao Uppaluri, který se zabývá občanským, obchodním a trestním právem.

23.7.2015 13:04 | Má Rath ordinační den?

Zdroj z okolí lékaře Ratha ČTK naznačil, že exposlanec má dnes ordinační den. Zda dal obžalovaný před soudem přednost pacientům, není v tuto chvíli zřejmé.

23.7.2015 13:08 | Jednací síň se otevřela

Dveře jednací síně se otevřely, veřejnost vstupuje dovnitř. Příslušníci justiční stráže museli frontu před jednací síní organizovat, stály v ní desítky lidí.

23.7.2015 13:10 | Kauza Rath v číslech

Po dvou letech hlavního líčení s bývalým hejtmanem středočeského kraje se dá najít několik bilančních čísel. Například spis v jeho kauze čítá na 2400 stran. Soud si předvolal necelou stovku lidí k výslechu. Obžaloba popisuje celkem osm korupčních zakázek, mezi nimiž je třeba modernizace nemocnic v Mladé Boleslavi, Kutné Hoře nebo Kolíně. Více si přečtěte ZDE.

23.7.2015 13:10 | Rath požádal o jednání bez jeho přítomnosti

Rath požádal, aby se jednání konalo bez jeho přítomnosti. Soudce mu vyhověl, totéž platí pro spoluobžalovanou Novanskou.

23.7.2015 13:14 | Rath i Novanská jsou vinni

"Jménem republiky…" Všichni v jednací síni povstali a soudce Pacovský začíná vyhlašovat rozsudek.

Rath i Novanská jsou vinni.

23.7.2015 13:16 | Soudce pokračuje

"David Rath jako hejtman Středočeského kraje a člen Rady Středočeského kraje schvaloval veškeré materiály týkající se investičních akcí oblastních nemocnic Středočeského kraje předkládaných radě (…) a též přímo sám předkládal veškeré materiály týkající se žádostí o dotace na jednotlivé investiční akce pro oblastní nemocnice Středočeského kraje do rady," řekl soudce.

23.7.2015 13:20 | Novanská organizovala zmanipulované tendry

Pětatřicetiletá podnikatelka Novanská podle soudu organizovala zmanipulované tendry coby členka představenstva a dozorčí rady administrátorské společnosti ML Compet. Řídila se instrukcemi Pancové a Kotta a sjednala výhodu vždy předem vybranému soutěžiteli.

23.7.2015 13:21 | Rath ovlivňoval zakázky

Průběh zadání veřejných zakázek "byl ovlivněn vždy ve prospěch jednoho z předem vybraných soutěžitelů Pancovou, Kottem a Novanskou, přičemž o průběhu ovlivnění těchto veřejných zakázek za úplatky Rath věděl, byl s tím srozuměn a sám svým utvrzováním Pancové a Kotta přispíval k dokonání trestné činnosti."

Podle Pacovského si Rath jakožto úřední osoba nechal slíbit úplatky v celkové výši 22 milionů korun, přičemž reálně z této částky stihl do svého zadržení převzít prostřednictvím manželů Kottových 16 milionů od zástupců soutěžitelů.

23.7.2015 13:28 | Předseda soudního senátu Robert Pacovský vyhlašuje rozsudek

Předseda soudního senátu Robert Pacovský vyhlašuje rozsudek.

23.7.2015 13:29 | Kottovi využili vazeb na Ratha

Tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Kott prý při manipulování zakázek využili svých úzkých vazeb a vlivu na hejtmana Ratha.

23.7.2015 13:30 | Novanská tvořila s ostatními organizovanou skupinu

Novanská prý tvořila organizovanou skupinu s Kottovými a dalšími obžalovanými z první větve kauzy, které soud uznal vinnými už v dubnu.

23.7.2015 13:30 | Rath: V každém případě se odvolám

"Odvolám se v každém případě. Celé je to exemplární divadlo, se spravedlností to nemá nic společného," řekl pro Českou televizi David Rath.

23.7.2015 13:35 | Pospíšil: Fungování justice se zlepšuje

Na Twitteru se již objevují první komentáře k rozsudku nad Davidem Rathem. Například od bývalého ministra spravedlnosti.

23.7.2015 13:36 | Soudce popisuje jednotlivé zakázky

Soudce nyní popisuje proces údajného zmanipulování u jednotlivých zakázek, které zmiňovala obžaloba.

23.7.2015 13:40 | Novanská si řekla "jen" o 600 tisíc

Paradoxní je, že ačkoliv Kottovi si podle soudu díky trestné činnosti přišli celkem na 41 milionů, Novanská, kterou prý úkolovali, si podle verdiktu řekla o 600 tisíc korun. Dostala prý nejméně 200 tisíc.

23.7.2015 13:49 | Mapa zakázek

Obžaloba viní středočeského exhejtmana z ovlivňování zakázek například na opravu budov a modernizaci nemocnic v Kladně, Kolíně nebo Mladé Boleslavi. Údajně ovlivňoval i opravu zámku Buštěhrad nebo gymnázia v Hostivici, kde Rath nyní žije a působí jako lékař.

Na interaktivní mapě si můžete rozkliknout jednotlivé zakázky, kterými se soud v průběhu procesu zabýval. Článek naleznete zde.

23.7.2015 13:53 | Rathovi se vyhnulo obvinění za modernizaci křídla příbramské nemocnice

Předčítání rozsudku již trvá rovných 30 minut. Z osmi bodů v původní obžalobě se Novanské týká sedm skutků, Ratha pak šest. Tomu se na rozdíl od Novanské vyhnulo obvinění za modernizaci křídla příbramské nemocnice (přehled naleznete na mapě ZDE).

23.7.2015 13:55 | Rath: Teď ordinuji...

"Teď ordinuji, dal jsem přednost pacientům před tím divadlem, jehož výsledek mi byl předem řečen," napsal Rath v SMS zprávě České televizi.

23.7.2015 13:58 | Lucia Novanská na rozsudek nedorazila

23.7.2015 13:58 | Výše trestů ještě nezazní

Ani po přečtení skutků v bodě sedm se však výši trestů nedozvíme; soudce ještě musí vypočítat paragrafy trestního zákona, které jim u jednotlivých bodů obžaloby klade za vinu.

23.7.2015 14:05 | Robert Pacovský čte už 45 minut zdůvodnění rozsudku

Po zakázce na rekonstrukci zámku Buštěhrad a vybavení domova seniorů kladenské nemocnice se soudce dostal k dodávce technologií pro další středočeské nemocnice. Princip byl prý vždy stejný: dohoda na tom, který ze zájemců o zakázku bude zvýhodněn.

23.7.2015 14:12 | Rath spáchal zločin přijetí úplatku

Rath podle soudce spáchal zločin přijetí úplatku.

23.7.2015 14:14 | 8,5 roku pro Ratha

Rath dostal trest 8,5 roku ve věznici s dozorem.

23.7.2015 14:15 | Rathovi také propadne majetek

Zároveň mu soudce uložil propadnutí majetku - přes 8 milionů zajištěných v Hostivici, 44 000 eur, 5 milionů na bankovním účtu jeho advokáta Černého.

23.7.2015 14:16 | Pro Novanskou 5 let nepodmíněně

Lucii Novanské soudce uložil 5 let nepodmíněně ve věznici s dozorem a peněžitý trest půl milionu korun.

23.7.2015 14:19 | Přestávka

Rozsudek soudce odůvodní po přestávce.

23.7.2015 14:27 | Jirát je s tresty spokojen

Státní zástupce Jirát novinářům řekl, že rozsudek považuje za vítězství obžaloby. S uloženými tresty odnětí svobody je spokojen.

23.7.2015 14:28 | Rathova advokátka: Určitě se odvoláme

Obhájkyně Ratha Marcela Ondřejová prohlásila, že se určitě odvolají. "Občas jsem měla pocit, že poslouchám jiný rozsudek, a to rozsudek ve věci manželů Kottových," uvedla.

23.7.2015 14:31 | Odvolá se Novanská?

Advokátka Novanské řekla, že se o dalším postupu ve věci musí nejprve poradit se svou klientkou, která k soudu stejně jako Rath nedorazila.

23.7.2015 14:32 | Spurný: Rozsudek není překvapivý

"Někdejší ministr, hejtman a vrcholný politik sociální demokracie David Rath jde na 8 a půl roku do vězení. Rozsudek není žádným překvapením, Respekt přesně tento trest v minulém komentáři předpověděl," píše ve svém komentáři pro týdeník Respekt Jaroslav Spurný. Celý text si přečtete ZDE.

23.7.2015 14:51 | Očekávaná Rathova reakce
23.7.2015 15:03 | Faltýnek: Na zkorumpované politiky musí být nahlíženo co nejpřísněji

"Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Je jasné, že se doktor Rath odvolá. Trest ale beru jako adekvátní. Na politiky, kteří se účastní korupce, musí být nahlíženo co nejpřísněji. Získali totiž důvěru občanů, aby s prostředky nakládali v jejich prospěch, nikoli ve prospěch svůj vlastní. Je správné, že je spravedlnost nezávislá a týká se i nejvyšších politiků, lidé v ní určitě získají vyšší důvěru," reagoval na rozsudek Jaroslav Faltýnek (ANO).

23.7.2015 15:09 | Babiš: Kvůli lidem jako Rath jsem šel do politiky

"Kvůli takovým lidem, jako je bývalý poslanec Rath s krabicemi plnými pěnez, jsem vlastně šel do politiky. Je to jeden ze symbolů tradičních stran," prohlásil ministr financí Andrej Babiš (ANO) po vynesení rozsudku.

Na otázku, jaké má ANO mechanismy, aby se podobný případ nestal i v jeho řadách, uvedl, že nekrást a nelhat je základní program hnutí. Kdo ho nedodržuje, musí podle něj z hnutí pryč, "což už jsme několikrát ukázali".

23.7.2015 15:12 | Rath podal šest námitek proti soudci Pacovskému

Rath podal celkem šest námitek podjatosti proti soudci Pacovskému či jeho senátu. Poslední vznesl dnes. Stěžuje si v ní na to, že mu soud minulý týden během závěrečné řeči zabavil materiály, které mu přímo do jednací síně přinesla asistentka jednoho z jeho advokátů. Více o boji Ratha se soudcem Pacovským si můžete přečíst ZDE.

23.7.2015 15:17 | Písemná podoba rozsudku bude hotova až v řádu měsíců

Žalobce Jirát předpokládá, že písemná podoba rozsudku bude velmi dlouhá, protože soudce se v ní bude muset vypořádat s řadou věcí. Neočekává, že by soud rozsudek vyhotovil do jednoho či dvou měsíců.

23.7.2015 15:19 | Pacovský: Senát nepodléhal vnějším faktorům

"Senát zcela kategoricky vylučuje, že by podléhal vnějším faktorům," řekl soudce Pacovský na počátku odůvodnění rozsudku. "Soud od počátku vyvíjel maximální úsilí, aby hlavní líčení bylo vedeno vůči všem stranám korektně," dodal.

23.7.2015 15:24 | Soudce odmítl Rathovy námitky ohledně srozumitelnosti odposlechů

"Soud vycházel pouze z těch odposlechů, u kterých má za bezpečně jisté, co je obsahem těchto hovorů. V žádném případě nepracoval s přepisy odposlechů," reagoval soudce na Rathův argument ze závěrečné řeči, že odposlechy byly nesrozumitelné.

23.7.2015 15:27 | Salačová podle soudu vypovídala pravdu

Soudce se věnuje osobě spolupracující obviněné Ivany Salačové, jejíž výpověď Rath zpochybnil jako nekonzistentní. "Podle našeho názoru přesvědčivě vysvětlila, proč došlo k výkyvům v její výpovědi. Soud nemá za to, že by nevypovídala pravdu. Její výpovědi navíc nejsou osamoceným, izolovaným důkazem - naopak, velmi korespondují s ostatními důkazy ve věci," vysvětlil Pacovský.

23.7.2015 15:29 | Dělba práce mezi Rathem a Kottovými

Podle soudce fungovala mezi Rathem a manžely Kottovými dělba práce: zakázky na stavby měla na starosti Kottová, zakázky na technologické vybavení Kott. "Rath stál do jisté míry rafinovaně v pozadí, žádnou konkrétní činnost, na kterou by bylo vidět zvenčí, ve většině případů nevyvíjel," podotkl Pacovský.

23.7.2015 15:31 | Úplatky dokazují odposlechy i sledování

Předávání úplatků ze strany zvýhodněných soutěžitelů je podle soudu prokázáno naprosto beze sporu jak odposlechy, tak i sledováním.

23.7.2015 15:33 | V kauze Buštěhrad je klíčová výpověď Salačové

Soudce se přes rekonstrukci hostivického gymnázia dostal k opravě buštěhradského zámku. Za klíčový důkaz považuje výpověď Salačové, opět ale zdůrazňuje, že tento důkaz není osamocený.

V kauze Buštěhrad zmínil odposlechy telefonických hovorů Kottových. "Je více než patrné, že zájem manželů Kottových rozhodně nebyl jen zájmem z pohledu regionálních politiků. Je z toho jednoznačně evidentní snaha do toho řízení zasahovat, a to ve snaze získat z něj prospěch," konstatoval.

Odposlechy podle soudu dokládají, že Rath o ovlivnění buštěhradské zakázky nejen věděl, ale také sám ohledně manipulace projevoval aktivní přístup.

23.7.2015 15:36 | Rath: Jsem rád, že byl zrušen trest smrti

Rath zopakoval, že se proti dnešnímu rozsudku odvolá. Byl podle něj připraven. Je rád, že byl zrušen trest smrti. Advokátku zatím měnit nebude.

23.7.2015 15:38 | Nejbližší spolupracovníci Ratha stále vedou kraj, upozorňuje Langšádlová

"Je jasné, a nyní to potvrdil i nezávislý soud, že u veřejných zakázek v našem kraji byla korupce. I proto je alarmující, že nejbližší spolupracovníci Davida Ratha v krajské radě stále vedou Středočeský kraj," řekla k rozsudku Helena Langšádlová (TOP 09).

23.7.2015 15:41 | Fiala: Rath přispíval ke zhoršování politické kultury

Šéf ODS Petr Fiala k verdiktu na Rathem napsal: "David Rath přispíval jako politik ke zhoršování politické kultury a atmosféry v naší zemi, soud dospěl k závěru, že jeho praktiky byly nejen neetické, ale i za hranicí zákona."

23.7.2015 15:42 | Ratha usvědčily odposlechy a výpověď Salačové

Předávání úplatků v kauze bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha podle soudu dokazují odposlechy místností a telefonů. Významně také prý pomohla výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná z 11 obžalovaných v kauze přiznala ke korupci a soud ji v první části případu přiznal v dubnu pozici spolupracující obviněné a dostala podmíněný trest.

"Dalším velmi významným důkazem (vedle odposlechů) je výpověď Ivany Salačové. Není ale osamoceným důkazem, na kterém by bylo možné vyslovit právní závěr, ale v souvislosti s ostatními důkazy máme za to, že vina byla bezesporu prokázána," řekl soudce Robert Pacovský.

23.7.2015 15:54 | Rozsudku nad Davidem Rathem se věnuje páteční speciál HN

Kupte si páteční speciál Hospodářských novin a přečtěte si vše o rozsudku nad Davidem Rathem. Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jak probíhalo vyšetřování? Kdo další půjde před soud? Co bude s firmami, které měly uplácet? A jaký je aktuální stav dalších politických kauz? Navíc profil Lenky Bradáčové, ženy, která dostala bývalého hejtmana do vazby. Čtěte v pátečním speciálu Hospodářských novin.

23.7.2015 15:56 | Sedm milionů v krabici od vína odpovídá dohodnutému dělení úplatku

Částka sedmi milionů korun, které se při Rathově zadržení našly v krabici od vína, podle soudu přesně odpovídá dohodnutému dělení úplatku, které zachytily odposlechy. Policejní videozáznam zadržení prý jednoznačně vylučuje Rathem uváděnou verzi, že krabice mohla být zaměněna za jinou či že někdo mohl vyměnit její obsah.

23.7.2015 16:04 | Firmy v Rathově kauze dělaly při zakázkách "křoví"

V kauze Davida Ratha se potvrdilo, že firmy dělaly při veřejných zakázkách "křoví", uvedl soudce Robert Pacovský. Tendry, které byly údajně předem domluvené pro určeného vítěze, tak vypadaly navenek v pořádku.

Vyšetřovatelé tvrdí, že soutěže o veřejné zakázky ohledně oprav budov a modernizace krajských nemocnic byly domluvené pro předem vybrané vítěze, což prý provázelo uplácení.

Podle žalobce ale bylo rovněž domluvené, že se soutěže zúčastnily i další firmy, aby veřejné zakázky dělaly při kontrole úřady dojem, že je vše v pořádku. Společnosti se ve svých rolích při zakázkách podle státního zastupitelství průběžně střídaly.

23.7.2015 16:07 | Rath: Za zdržování případu může strýc soudce Pacovského

Rath hovoří před svojí ordinací v Hostivici s novináři. Na 16. hodinu naplánoval nepravomocně odsouzený exposlanec tiskovou konferenci. S novináři zde již dnes mluvil během odpoledne, kdy soudce Pacovský vynášel verdikt.

Rath se vyjádřil mimo jiné k délce trvání svého případu, kterým se Krajský soud v Praze zabývá od srpna 2013. Zdržování podle něj nemá na svědomí pouze on, ale i soud. Sám měl jen virózu a úraz na kole. Vše podle Ratha zkomplikoval strýc soudce Roberta Pacovského, který případ řešil, právník Michal Pacovský.

23.7.2015 16:11 | Bělobrádek: Lidovci nemají mechanismy, jak se podobným případům vyhnout

"Respektuji rozhodnutí nezávislého soudu," podotkl k dnešnímu výroku vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. KDU-ČSL podle něj nemá žádné mechanismy, jak se podobným případům vyhnout. Vždy podle něj záleží na jednotlivci.

23.7.2015 16:16 | Nejde o exemplární potrestání, říká soudce

Soudce Pacovský pokračuje ve zdůvodňování rozsudku. Je přesvědčený, že Rath "úplatky převzal a je jedno, jak s nimi naložil, jestli si s nimi třebas zvýšil politický vliv," řekl. Tresty, které udělil, podle něj nejsou v žádném případě exemplární. Upozornil, že Rath dostal trest přesně v polovině sazby.

23.7.2015 16:23 | Polehčující okolností pro Ratha byla dosavadní trestní bezúhonnost

Polehčující okolností pro Ratha bylo, že dosud nebyl trestaný. Přitížilo mu naopak to, že trestnou činnost spáchal více skutky a že byl jednou z klíčových a vůdčích osob mezi pachateli i jedním z hlavním příjemců úplatků. Soud také zohlednil vysokou míru organizovanosti a sofistikovanosti páchané trestné činnosti. "Trestná činnost byla velmi precizně realizována. Odhalit ji bez nasazení odposlechů by bylo velmi obtížné," poznamenal Pacovský.

23.7.2015 16:25 | Novanská "jen" dostávala úkoly

Podle soudce byla Novanská pouze úkolována. Dokazuje to faktem, že jí bylo slíbených jen 600 tisíc a dostala pouhých 200 tisíc. "I tento poměrně výrazný nepoměr by měl být v ukládání trestu zohledněn," řekl soudce, proč má Novanská zaplatit jen půl milionu korun.

23.7.2015 16:29 | Advokátky Ratha i Novanské se odvolaly

Advokátka Ratha i advokátka Novanské se přímo v jednací síni proti rozsudku odvolaly, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Rath dostal 8,5 let za korupci, Novanská pět let.

23.7.2015 16:32 | Hlavní líčení skončilo

Hlavní líčení je u konce.

23.7.2015 16:36 | Propadne mi majetek, který není můj, tvrdí Rath

"Zajímavé zjištění, žijeme v zemi, kde se navrhuje propadnout majetek, který obviněnému vůbec nepatří. To znamená, pokud já správně chápu ten rozsudek, tam mně má propadnout něco, co není moje," komentoval Rath návrh soudu pro zabavení majetku v hodnotě zhruba 21 milionů korun.

23.7.2015 16:52 | Rath trvá na své nevinně. Soud podle něj rozhodl v rozporu s důkazy

Rath trvá na své nevinně a hodlá své odvolání hnát "kam to půjde". Z okolí soudu měl mít údajně informace o tom, jak bude vypadat rozsudek. Rathovy zdroje podle něj říkaly, že dostane desetiletý trest. 

Soud podle Ratha rozhodl v rozporu s důkazy. Na otázku, zda je připraven nastoupit do vězení, Rath odpověděl, že to je předčasné. "Stále si myslím, že se někde někdo najde, kdo se bude muset s důkazy vypořádat," uvedl. Podle něj je celá kauza nesmyslná a proces byl nespravedlivý. "Divadlo z toho do značné míry dělal pan soudce, on povolil třeba přímý přenos," dodal.

23.7.2015 16:59 | Komentář Petra Honzejka: Šlo o proces s toxickým typem politiky
23.7.2015 17:06 | Kauza zamíří k Vrchnímu soudu v Praze

Soudce Pacovský dnes vynášel rozsudek hodinu, další hodinu a půl jej odůvodňoval. Rathova závěrečná řeč zabrala minulý týden tři jednací dny soudu a trvala zhruba 12 hodin.

Vzhledem k tomu, že se Rath prostřednictvím advokátky odvolal proti dnešnímu rozsudku, zamíří nyní jeho kauza na stůl Vrchnímu soudu v Praze.

23.7.2015 17:12 | Sobotka: Mrzí mě, že se Rath do takové životní situace dostal

"Nepřísluší mi, abych komentoval rozhodnutí soudu. Od počátku této kauzy mě především mrzí, že se výrazný politik, jakým byl David Rath, vůbec do takové životní situace dostal," sdělil k nepravomocnému odsouzení předseda vlády a sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

23.7.2015 17:16 | Díky dosavadní bezúhonnosti půjde Rath do mírnější věznice

Soud zařadil Ratha do mírnějšího typu věznice, než kam by podle uloženého trestu patřil. Zdůvodnil to dosavadní bezúhonností obžalovaného.

23.7.2015 17:21 | Konec online reportáže

Vážení čtenáři,

dnešní online přenos z vyhlášení rozsudku v kauze exposlance a někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha končí. Děkujeme vám za pozornost.

Více o rozsudku si můžete přečíst v pátečním speciálu Hospodářských novin. Chybět nebudou odpovědi na otázky, jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jak probíhalo vyšetřování, kdo další půjde před soud či co bude s firmami, které měly uplácet. Speciál přinese navíc profil Lenky Bradáčové, ženy, která dostala bývalého hejtmana do vazby. 

Redakce HN

Související