Přes 150 lidí z uprchlických táborů v Iráku chce do České republiky přepravit Nadační fond Generace 21. Má jít hlavně o křesťany, které v Iráku a Sýrii pronásledují radikálové z organizace Islámský stát. Nynější perzekuci křesťanů v Sýrii a Iráku přirovnávají zástupci nadace k nacistickému pronásledování Židů.

"Ve čtvrtek jsme žádost o přijetí těchto lidí předali Úřadu vlády a nyní čekáme na odpověď. Jednali jsme s premiérem i úředníky na ministerstvu vnitra a setkali jsme se podporou, nikdo nám ale nic neslíbil," uvedl koordinátor projektu Jan Talafant. Nadace nyní čeká na souhlas vlády a ministerstva vnitra.

Pro uprchlíky je podle Talafanta zajištěný převoz i ubytování v Česku. Nadace má prý dostatek financí na pokrytí ročního pobytu uprchlíků. Poté už by měli být soběstační.

"Chceme je rozdělit mezi rodiny a farnosti, a to rovnoměrně v regionech tak, aby se nevytvořila ghetta. Od lidí máme i nabídky na zaměstnání a pomoc s integrací. Ozvalo se nám přes 1500 českých rodin," řekla redaktorka katolického časopisu RC Monitor Zdeňka Rybová, která se na projektu také podílí. Peníze shání fond od tuzemských i zahraničních charitativních organizací, v současnosti má na účtu několik milionů korun.

Mezi 152 lidmi by mělo dorazit i 60 dětí, věkový průměr uprchlíků je 26 let. Polovina mužů má vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání, u žen je to asi čtvrtina. "Jde o lidi, kteří přišli o domovy, práci a mnohdy i o rodinné příslušníky. Nejsou to ekonomičtí imigranti, nemají peníze na to, aby zaplatili pašerákům. Žijí v uprchlických táborech, i tam jsou ale jako křesťané pronásledováni," řekl Talafant.

Podle fondu se jedná o celé rodiny nebo vdovy s dětmi a převážně jde o mladé lidi připravené se v ČR usadit, studovat a pracovat. U všech žadatelů fond zná jejich minulost.

Že je situace v uprchlických táborech v Iráku neúnosná, potvrzuje i humanitární pracovník Saman Hasan, který sám takovým táborem prošel. "Z domova dostávám strašné zprávy. Křesťané tam žili stovky let a nyní přišli o všechno. Nemají naději na návrat. Jsem vděčný, že se čeští lidé snaží pomáhat, ale pomoc se opožďuje," řekl.

Jak rychle by vláda o osudu 152 uprchlíků mohla rozhodnout, nikdo z nadace nedokáže odhadnout. Sami jsou ale připraveni převoz zorganizovat okamžitě poté, co k němu dostanou povolení. Příklad sousedního Polska, které se rozhodlo přijmout 1500 křesťanských uprchlíků, podle nich ukazuje, že to lze zvládnout v řádu týdnů.

Pokud by byl tento transfer úspěšný, chtějí zástupci nadace stejným způsobem pomoct i dalším pronásledovaným křesťanům z Iráku.

Související