Prezident Miloš Zeman vyjadřuje lítost, že se nepodařilo nalézt peníze na provoz zařízení pro ohrožené děti Klokánek, ačkoliv částka na pomoc imigrantům bude řádově vyšší. V úterý to na tiskové konferenci řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

V reakci na to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), že prezident nemá důvod se podbízet těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům.

"Myslím, že státník Zemanova formátu nemá důvod podbízet se těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům," sdělil Sobotka ČTK.

"Pan prezident dobře ví, že problém Klokánků, které v minulých letech katastrofálně zadlužilo jejich bývalé vedení, nijak nesouvisí se solidárním českým podílem na zvládání nejhorší uprchlické krize od konce druhé světové války. Vláda bude jednat při řešení všech současných vážných problémů realisticky, ne populisticky," dodal premiér.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ovčáček v úterý novinářům nejprve řekl, že Zeman i nadále zastává názor, že Česko by mělo přijímat imigranty z kulturně blízkých oblastí. "Pana prezidenta přitom překvapilo, že Polsko s daleko větší rozlohou plánuje přijmout 2000 migrantů a Česká republika 1500," poznamenal mluvčí. Dodal poté, že Zeman sleduje i situaci kolem Klokánků.

"Vyjadřuje lítost, že se doposud nepodařilo nalézt 30 milionů korun pro Klokánky, které pečují o české děti, třebaže částka na pomoc imigrantům se bude zřejmě řádově lišit," řekl Ovčáček.

 

Marksová: Nechceme je rušit, ale mají dluhy

Klokánkům, které provozuje Fond ohrožených dětí, hrozí kvůli dluhům rušení. Vláda má o mimořádné dotaci, kterou navrhuje ministerstvo financí, jednat ve středu. 

Původně měla činit 30 milionů korun. Fond ale nyní upřesnil, že mu do konce roku chybí na provoz klokánků 20 milionů korun, a svou žádost o dotaci podle toho upravil, uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Proti vyjádření Zemana se ohradila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Vláda zítra (ve středu) nebude rozhodovat o pomoci českým dětem, ale o pomoci jedné soukromé organizaci," poznamenal mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Marksová zdůraznila, že klokánky rušit nechce. Je ale podle ní nutné si uvědomit, že Fond ohrožených dětí, jenž klokánky provozuje, přiznává dluhy zhruba 120 milionů korun.

Související